<b></b> Thashethemet për 'luftën hibride' të Turqisë gjatë verës ndezin polemika në Athinë

Thashethemet për 'luftën hibride' të Turqisë gjatë verës ndezin polemika në Athinë

31.05.2022 09:13

Informacioni i cili ka rrjedhur nga Ministria e Mbrojtjes rreth përgatitjes së Turqisë për një “luftë hibride” gjatë periudhës së verës – duke përfshirë edhe zjarrvënie në pyje – ka shkaktuar trazira politike në Greqi.

Duke cituar një burim të rangut të lartë nga Ministria e Mbrojtjes, mediat raportuan se një verë "e nxehtë" po vjen pasi Greqia mund t'i nënshtrohet kërcënimeve të tipit hibrid, ose në ishuj ose në kufij, apo edhe në brendësi, me zjarre pyjore që synojnë destabilizimin e brendshëm.

Thashethemet vijnë në një moment tensioni duke marrë parasysh përshkallëzimin e ri të marrëdhënieve greko-turke në Mesdheun lindor me shkelje të përditshme të hapësirës ajrore greke nga Turqia dhe retorikë agresive në nivel politik.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan tha javën e kaluar se për të, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis "nuk ekziston më".

Mitsotakis ngriti sërish çështjen e sjelljes turke në samitin e BE-së të hënën, duke thënë se duke pasur parasysh çekuilibrin gjeopolitik në Ukrainë, gjëja e fundit që i duhet Evropës është një tjetër destabilizim në Mesdhe.

Mediat greke raportuan se kryeministria ishte shqetësuar nga këto thashetheme dhe “burimi” i Ministrisë së Mbrojtjes doli me deklarata të reja që sugjeronin se ushtria greke është gati të përballet me çdo lloj kërcënimi sigurie dhe se pjesa tjetër janë skenarë që “nuk korrespondojnë me realitetin”.

Incidenti shkaktoi reagimin e partisë kryesore opozitare Syriza, e cila lëshoi ​​një deklaratë duke kritikuar qeverinë konservatore, duke e quajtur atë "të papërgjegjshme" në çështjet e jashtme dhe duke shkaktuar panik në popullin grek.

“Problemi është fatkeqësisht strukturor dhe nis nga zyra e Kryeministrit, e cila madje zgjedh të trajtojë çështjet e sigurisë kombëtare në mënyrë komunikuese, për t'i shërbyer planit për ndryshimin e agjendës nga problemet madhore të shoqërisë greke”, tha Syriza.

Tjera nga autori:
1