<b></b> Tornado shkatërroi Gjermaninë perëndimore - 40 të plagosur, dy të vdekur dhe dëme të mëdha

Tornado shkatërroi Gjermaninë perëndimore - 40 të plagosur, dy të vdekur dhe dëme të mëdha

20.05.2022 22:31

Një tornado ka goditur pasdite perëndimin e Gjermanisë dhe ka shkaktuar dëmet më të mëdha në qytetin Padeborn, ku të paktën 30 persona kanë mbetur të plagosur. Sipas AP, autoritetet njoftuan se tornado shkuli çatitë e shtëpive, këputi pemë dhe shpërndau mbeturina për kilometra të tëra. Sipas policisë, gjithsej 40 persona janë lënduar, dhjetë prej tyre në gjendje të rëndë. Dy persona vdiqën.

Meteorologët kanë paralajmëruar se sot në Gjermaninë Perëndimore dhe Qendrore priten reshje të dendura shiu dhe breshër dhe stuhi me erëra deri në 130 km/h. Të enjten, stuhia tashmë kishte ndërprerë trafikun pasi era shkuli pemët. Pemët përfunduan në hekurudha dhe rrugë, dhe qindra bodrume u përmbytën në Gjermaninë Perëndimore.

“Midis 30 dhe 40 persona janë lënduar, të paktën 10 prej të cilëve kanë lëndime të rënda”, tha policia e Paderborn pas tornados. Ata u kërkuan njerëzve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në mënyrë që të mos shqetësojnë shpëtimtarët ose të rrezikojnë sigurinë e tyre.

Stuhia shkatërroi edhe qytetet e afërta, duke vrarë dy persona

Dëme të rënda nga stuhia u regjistruan edhe në qytetin e afërt të Lippstadt. Një kullë që ishte në qytet është shembur dhe agjencia gjermane e lajmeve DPA raportoi se më shumë se 100 njerëz u ndaluan përkohësisht në një pishinë të hapur lokale pasi pemët e rrëzuara bllokuan daljen.

Departamenti rajonal i zjarrfikësve tha se të gjithë shpëtimtarët në dispozicion janë vendosur në zonë. Policia tha se dy shtetas francezë vdiqën në Ballenstedt pasi paraglideri i tyre u kap nga një erë e fortë pas ngritjes.

Linja e trafikut midis Paderborn dhe Altenbecken duhej të mbyllej për shkak të degëve dhe pemëve në shina. 

Njerëzit u bllokuan në pishinë

Rreth 120 persona që ishin duke u larë në pishinë u bllokuan në Lippstadt pasi pemët e rrëzuara bllokuan hyrjen. Personat e bllokuar u liruan më vonë, njoftuan zjarrfikësit. Maja e kishës u shemb në lagjen Hellinghausen për shkak të motit të keq. Rreth 200 deri në 300 zjarrfikës janë vendosur në qytet. 

Shkollat ​​në qytetin perëndimor të Kolnit u mbyllën mëngjesin e sotëm, në mënyrë që studentët të kenë kohë të kthehen të sigurt në shtëpi përpara se të fillonte stuhia. 

 
Tjera nga autori:
1