<b></b> Tre muaj më vonë, lufta e Rusisë në Ukrainë nuk ka fund në horizont

Tre muaj më vonë, lufta e Rusisë në Ukrainë nuk ka fund në horizont

24.05.2022 22:11

Sipas shumicës së analistëve, lufta pritej të përfundonte brenda disa ditësh: një ofensivë e shpejtë, një qeveri në arrati dhe fitore e shpallur.

Në vend të kësaj, pushtimi rus i Ukrainës ka zgjatur tre muaj dhe fundi nuk po i shihet ende.

Deri në këtë kohë, dhjetëra mijëra kanë vdekur, duke përfshirë shumë ushtarë dhe oficerë rusë, miliona kanë ikur nga shtëpitë e tyre dhe qytetet kryesore të Ukrainës janë kthyer në hijet e vetvetes së tyre të mëparshme.

Pas tre muajsh, askush nuk mund ta dijë se si apo kur do të përfundojë gjithçka.

"Fatkeqësisht, konflikti ka të ngjarë të jetë atje për shumë vite në vijim, megjithëse intensiteti i luftimeve mund të ulet kur Rusia të ndjejë se ka arritur mjaftueshëm për të shpallur një lloj fitoreje në shtëpi," Mats Engström, një mik vizitues në Europian. Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR), tha për Euronews.

Një luftë pa fund

Shumë herët, ofensiva e Rusisë u bllokua në periferi të Kievit. Një muaj më vonë, Rusia përfundoi duke tërhequr forcat e saj nga rrethi i Kievit për t'u fokusuar në rajonin industrial të Donbasit, për të cilin separatistët e mbështetur nga Moska dhe Ukraina kanë luftuar që nga viti 2014.

Rusia me të vërtetë ka arritur të pushtojë pjesë të konsiderueshme të territorit rreth gadishullit të Krimesë dhe siguroi kontroll të plotë mbi portin kyç të Mariupolit javën e kaluar pas një rrethimi prej muajsh, duke shkëputur në mënyrë efektive Ukrainën nga Deti Azov.

Megjithatë Rusisë deri më tani i ka munguar një rezultat i qartë që do t'i lejonte Kremlinit të pretendonte fitoren ose të merrte kontrollin e pjesëve të mëdha të Ukrainës dhe të krijonte një qeveri kukull.

Disa e shohin një ushtri ruse të pasigurt për hapat e ardhshëm.

"Udhëheqja ruse po i kërkon komandës ushtarake të tregojë të paktën disa përfitime dhe nuk ka asgjë tjetër për të bërë veçse të vazhdojë të dërgojë më shumë trupa në masakër", tha Mykola Sunhurovskyi, një ekspert ushtarak në Qendrën Razumkov me bazë në Kiev. 

Kremlini duket se ka ende një qëllim më ambicioz për të shkëputur Ukrainën nga bregu i Detit të Zi deri në kufirin rumun, një lëvizje që do t'i jepte gjithashtu Moskës një korridor tokësor në rajonin separatist të Moldavisë të Transnistrisë, ku janë vendosur trupat ruse.

Por Rusia duket se e di se ky objektiv aktualisht nuk është i arritshëm me forcat e kufizuara që ka.

"Unë mendoj se ata po kuptojnë gjithnjë e më shumë se nuk mund t'i bëjnë domosdoshmërisht të gjitha, sigurisht jo menjëherë", tha Justin Crump, një ish-komandant britanik që drejton Sibylline, një firmë këshilluese strategjike.

Në vend të kësaj, humbjet e Moskës e kanë detyruar atë të mbështetet gjithnjë e më shumë në njësitë e bashkuara me ngut në Donbas që mund të sjellin vetëm përfitime të vogla, tha ai. "Është një ulje e vazhdueshme e ingranazheve drejt objektivave më të vogla që Rusia mund t'i arrijë në të vërtetë".

Dy zyrtarë të lartë rusë dukej se pranuan këtë javë se përparimi ka qenë më i ngadaltë se sa pritej.

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev tha se "nuk po ndjek afatet" dhe ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se ritmi ishte i qëllimshëm për të lejuar civilët të largoheshin, edhe pse forcat kanë goditur në mënyrë të përsëritur objektivat civile.

Shumë në Ukrainë dhe Perëndim menduan se Putini do të derdhte burime në Donbas për të shënuar një triumf vendimtar në Ditën e Fitores më 9 maj, kur Moska feston humbjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. Rusia e ka quajtur në mënyrë të rreme luftën një fushatë për të "denazifikuar" Ukrainën, një vend me një president hebre të zgjedhur në mënyrë demokratike që dëshiron lidhje më të ngushta me Perëndimin.

Megjithatë, në vend të një fushate masive, Kremlini zgjodhi mini-ofensivat taktike, që synonin përpjekjet e vazhdueshme për të rrethuar forcat ukrainase.

Një e ardhme e pasigurt

Luftimet vazhdojnë të jenë të ashpra në rajonin e Donbasit. Megjithatë, diku tjetër, pjesa tjetër e vendit po përpiqet të kthehet në një dukje normale.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka mbetur në Kiev dhe sfidues, ndërsa armët perëndimore vazhdojnë të vërshojnë në vend, që do të thotë se lufta mund të zgjasë me muaj apo edhe vite.

Mats Engström i ECFR thotë se është e vështirë të dihet se ku do të shkojë lufta nga këtu.

“Sigurisht që ekziston një mundësi për një lloj grusht shteti kundër Putinit, duke pasur parasysh se sa keq po shkon lufta, duke çuar në një tërheqje ruse. Nga ana tjetër, kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore është tashmë në tavolinë. Edhe pse nuk ka gjasa, nuk mund të përjashtohet”, tha ai.

Në fund të fundit, askush nuk e di se çfarë do të ndodhë, apo nëse do të kthehemi në të njëjtin vend pas tre muajsh, apo edhe pas tre vjetësh. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1