<b></b> Ukraina: Rusët vodhën 100 mijë tonë grurë dhe e dërguan në Siri

Ukraina: Rusët vodhën 100 mijë tonë grurë dhe e dërguan në Siri

02.06.2022 17:04

Rusia i ka dërguar Sirisë rreth 100 mijë tonë grurë të vjedhur nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit, njoftoi ambasada e Ukrainës në Bejrut, duke vlerësuar se ishte një "aktivitet kriminal". Ambasada tha se dërgesat përfshinin një dërgesë në anijen me flamur rus "Matros Pozynich", e cila u ankorua në portin sirian të Latakias në fund të majit.

Të dhënat tregojnë se anija ngarkoi grurin në Sevastopol të Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në vitin 2014 dhe se u nis më 19 maj me destinacionin e saj në Siri. Imazhet satelitore të PBC Planet Labs nga 29 maj treguan se anija ishte ankoruar në Latakia.

Ambasada e Ukrainës në Liban, duke cituar autoritetet ukrainase, pretendon se gruri në atë anije ishte "vjedhur" nga magazinat ukrainase në zonat e pushtuara së fundmi nga forcat ruse. Ministria ruse e Mbrojtjes dhe Ministria siriane e Informacionit nuk iu përgjigjën kërkesës së Reuters për koment.

“Është një aktivitet kriminal”

Rusia mohon akuzat për vjedhje të grurit në Ukrainë. "Gruri është vjedhur nga një magazinë ku ruhet gruri nga tre rajone të Ukrainës," tha ambasada. “Është një aktivitet kriminal”, tha ai, duke shtuar se tashmë i është drejtuar autoriteteve siriane, por nuk ka marrë përgjigje.

Ambasada thekson se më shumë se 100,000 ton grurë të "vjedhur" ukrainas kanë mbërritur në Siri në tre muajt e fundit. Me çmimet aktuale mbi 400 dollarë për ton, kjo vlen më shumë se 40 milion dollarë. Reuters nuk mundi të konfirmonte akuzat e Ukrainës.

Rusia ka premtuar të dërgojë një milion ton grurë në Siri sipas një marrëveshjeje dypalëshe në vitin 2021, sipas Interfax. Ministria e Bujqësisë e Ukrainës tha muajin e kaluar se 500,000 ton grurë ishin vjedhur nga rajonet e pushtuara.

Gruri dërgohet ose në Rusi, kryesisht nga Kharkiv, Donetsk dhe Luhansk, ose në Krime nga rajonet e Zaporizhia dhe Kherson, sipas ministrisë. Kherson ka filluar të eksportojë grurë në Rusi, raportoi TASS këtë javë, duke cituar një zyrtar lokal rus, pa treguar se si paguhet. Ukraina falënderoi Egjiptin muajin e kaluar për refuzimin e një anijeje ruse të grurit që Kievi gjithashtu pretendon se ishte vjedhur. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1