<b></b> Ukraina mbyll tubacionin e gazit rus mes komenteve për aneksimin e Khersonit

Ukraina mbyll tubacionin e gazit rus mes komenteve për aneksimin e Khersonit

11.05.2022 20:35

Të mërkurën Ukraina mbylli një tubacion që transporton gazin natyror rus në shtëpitë dhe industritë në Evropën Perëndimore, ndërsa një zyrtar i instaluar nga Kremlini në një rajon jugor të kapur nga trupat ruse tha se zona do t'i kërkojë Moskës ta aneksojë atë.

Efekti i menjëhershëm i ndërprerjes së energjisë ka të ngjarë të jetë i kufizuar, pjesërisht për shkak se Rusia mund ta devijojë gazin në një tubacion tjetër dhe sepse Evropa mbështetet në një sërë furnizuesish. Por kjo,  ishte hera e parë që nga fillimi i luftës që Ukraina ndërpreu rrjedhën drejt perëndimit të një prej eksporteve më fitimprurëse të Moskës.

Ndërkohë, bisedat për aneksimin e Kherson - dhe gatishmëria e dukshme e Rusisë për të shqyrtuar një kërkesë të tillë - ngritën mundësinë që Kremlini të kërkojë të shkëputë një pjesë tjetër të Ukrainës, ndërsa përpiqet të shpëtojë një pushtim që deri tani ka shkuar keq.

"Qyteti i Khersonit është Rusi," i tha agjencisë ruse të lajmeve RIA Novosti, Kirill Stremousov, nënkryetari i administratës rajonale Kherson të instaluar nga Moska. Ai tha se zyrtarët rajonalë duan që presidenti rus Vladimir Putin ta bëjë Khersonin një "rajon të duhur" të Rusisë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se do të ishte "në dorën e banorëve të rajonit Kherson" për të bërë një kërkesë të tillë dhe se çdo lëvizje për aneksimin e territorit do të duhej të vlerësohej nga ekspertët për t'u siguruar që baza e saj ligjore është "absolutisht e qartë."

Rusia ka përdorur vazhdimisht aneksimin ose njohjen e republikave të shkëputura si taktikë në vitet e fundit për të fituar pjesë të ish-republikave sovjetike të Ukrainës dhe Gjeorgjisë. Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 pasi mbajti një referendum në gadishull.

Kherson, një port i Detit të Zi me rreth 300,000 banorë, ofron qasje në ujë të freskët për Krimenë fqinje dhe shihet si një portë për kontrollin më të gjerë rus mbi Ukrainën jugore. Ai u pushtua në fillim të luftës, duke u bërë qyteti i parë i madh i Ukrainës që ra.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak u tall me nocionin e aneksimit të tij, duke shkruar në Tëitter se: “Pushtuesit mund të kërkojnë të bashkohen edhe me Marsin apo Jupiterin. Ushtria ukrainase do ta çlirojë Khersonin, pavarësisht se çfarë lojërash me fjalët do të luajnë.”

Në frontin energjetik, operatori i tubacionit të gazit natyror të Ukrainës tha ndali rrjedhën e gazit rus përmes një stacioni në një pjesë të Ukrainës lindore të kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Moska, sepse forcat armike po ndërhynin në funksionimin e stacionit dhe po nxirrnin gaz.

Qendra ku është mbyllur gazi trajton rreth një të tretën e gazit rus që kalon përmes Ukrainës në Evropën Perëndimore. Por analistët thanë se pjesa më e madhe e gazit mund të ridrejtohet sërish përmes një tubacioni tjetër nga Rusia që përshkon Ukrainën dhe të dhënat paraprake sugjeruan se kjo tashmë po ndodhte.

Në çdo rast, Evropa merr gaz natyror edhe nga tubacione të tjera dhe vende të tjera.

"Ne po humbasim disa për qind në furnizimin e përgjithshëm evropian me gaz, kur merrni parasysh importet dhe prodhimin vendas gjithashtu," tha Tom Marzec-Manser, kreu i analitikës së gazit në firmën e inteligjencës së tregut ICIS.

 "Pra, kjo nuk është një ndërprerje e madhe për furnizimet me gaz për Evropën,” tha ai.

Megjithatë, kontratat e së ardhmes evropiane të gazit u panë në lajme, që do të thotë se konsumatorët mund të përballen me fatura më të larta energjie në një kohë të çmimeve tashmë në rritje.

Nuk ishte e qartë nëse Rusia do të merrte ndonjë goditje të menjëhershme, pasi ajo ka kontrata afatgjata dhe mënyra të tjera të transportit të gazit.

Por ndërprerja nxjerr në pah rrezikun më të gjerë për furnizimet me gaz nga lufta.

“Vendimi i djeshëm është një pamje e vogël e asaj që mund të ndodhë nëse instalimet e gazit goditen nga zjarri i drejtpërdrejtë dhe përballen me rrezikun e ndërprerjeve të zgjatura”, tha analisti i gazit Zongqiang Luo në Rystad Energy.

Ndërprerja e gazit erdhi pasi fuqitë perëndimore kanë kërkuar të rrisin presionin ekonomik ndaj Moskës dhe të forcojnë mbrojtësit e Ukrainës. Dhoma e Përfaqësuesve të ShBA-së, miratoi të martën një paketë ndihme prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Megjithatë, ekziston frika në rritje se luftimet në Ukrainë mund të mbeten një burim i paqëndrueshmërisë kontinentale dhe globale për muaj apo edhe vite.

Zyrtarët amerikanë dhe NATO kanë shprehur shqetësimin se Rusia mund të jetë duke u munduar për një konflikt të zgjatur ndërsa lufta po kalon në muajin e tretë me pak shenja të një fitoreje vendimtare ushtarake për ndonjërën nga palët dhe pa zgjidhje në horizont.

Aleanca po pret gjithashtu nëse Suedia dhe Finlanda, dy fqinjët e Rusisë, do të shpallin planet për t'u bashkuar me NATO-n, një lëvizje që Kremlini do ta shihte si fyerje.

Tjera nga autori:
1