<b></b>

"Ukraina mund të humbasë luftën, epoka e luftërave në mbarë botën është kërcënuese"

31.05.2022 16:12

Luftimet e ashpra janë duke u zhvilluar në frontin lindor për Severodonetsk, një nga qytetet e fundit në rajonin e Luhansk që nuk është pushtuar ende nga trupat ruse dhe separatistët. Megjithatë, fronti çdo ditë po lëviz pak drejt perëndimit, gjë që dëshmon për suksesin e strategjisë së Rusisë. Carlo Masala, një shkencëtar politik dhe ekspert ushtarak në Universitetin Bundeswehr në Mynih, tregon për këtë - si dhe për faktin se ukrainasve u mungojnë armët e rënda - shkruan Deutsche Welle.

“Ndryshe nga rrjedha e deritanishme e luftës, rusët nuk po godasin më në të gjithë gjerësinë e frontit, por po përqendrojnë trupat për të avancuar në pjesë të vogla të frontit”, tha ai për agjencinë dpa. "Kjo u jep atyre një avantazh numerik".

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pranoi të shtunën se situata ishte "e ndërlikuar" në rajonet Donbas dhe Kharkiv, ku "ushtria ruse po përpiqet të arrijë të paktën njëfarë suksesi". Zelensky tha hapur se ai nuk besonte se i gjithë territori i pushtuar nga rusët - përfshirë Krimenë - mund të kthehej me mjete ushtarake. “Nëse do të vendosnim të merrnim atë rrugë, do të humbnim qindra mijëra jetë”, tha ai në një video-mesazh.

Presidenti i Ukrainës shtoi se "Ukraina do të kthejë gjithçka" në mënyra të tjera dhe e quajti Rusinë "shtet terrorist".

Pas fillimit konfuz të pushtimit, duket se ushtria ruse është në rrugë për të pushtuar të gjithë Donbasin, ku ndodhen edhe dy “republika popullore” të vetëshpallura të njohura nga Moska.

Sipas Masala, aktualisht presidenti rus Vladimir Putin nuk ka pse të shqetësohet pasi duket se me vazhdimin e luftës më shumë fiton se sa humb. "Ai po bën mirë. Kjo është arsyeja pse ai nuk ka asnjë motiv për të hyrë në negociata".

Përveç ndoshta tërheqjes së të paktën disa prej sanksioneve perëndimore, gjegjësisht, të shtunën, Putin pati një bisedë të gjatë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin francez Emmanuel Macron. Të dy kërkuan përfundimin e luftimeve dhe tërheqjen e trupave ruse.

Sipas raportimeve, Putini sinjalizoi gatishmërinë për negociata. Ai deklaroi se Moska është e gatshme të mundësojë eksportin e drithërave ukrainase nëpër Detin e Zi, ku janë vendosur miniera detare, e cila praktikisht bllokon portin e Odesës.

“Gjithashtu, rritja e vëllimit të eksporteve të plehrave ruse dhe produkteve bujqësore do të ndihmonte në uljen e tensioneve në tregun global të ushqimit”, tha Kremlini pas një bisede telefonike. U tha se kjo do të thotë, "natyrisht, heqja e sanksioneve të duhura".

Shkencëtari politik Herfried Münkler u përpoq të përshkruante situatën përballë Kievit dhe Perëndimit. "Tani është thelbësore të kemi kujdes politik për të siguruar që rezistenca e ukrainasve në nëntëdhjetë ditët e para të kësaj lufte të mos jetë e kotë".

"Për shkak se pas një euforie të caktuar se Ukraina mund të fitojë luftën apo edhe të dëbojë rusët nga e gjithë Ukraina, tani situata është shumë e vështirë për Ukrainën. Ajo është në rrugën e saj drejt humbjes së luftës", tha Münkler për gazetën Welt.

Siç shtoi ai, bisedimet e paqes ka të ngjarë të çojnë që Ukraina të humbasë të gjithë Donbasin, ndoshta edhe një territor më të madh. "Perëndimi duhet të mbështesë Ukrainën në mënyrë që të mos jetë vetëm pjesa tjetër e vendit në perëndim të Dnieper, por më shumë se kaq", tha Münkler.

“Sepse nëse Putini kalon politikën e aneksimit në një territor të madh, do të jetë një mësim global”, tha politologu. Siç shpjegoi ai, dorëzimi ndaj Putinit në këtë çështje mund të çojë në një epokë luftërash pushtuese në mbarë botën. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1