<b></b> Ukraina po e shfrytëzon qytetin Sieverodonetsk si karrem për trupat e Putinit

Ukraina po e shfrytëzon qytetin Sieverodonetsk si karrem për trupat e Putinit

10.06.2022 17:09

Në lindje të Ukrainës, Sievjerodonetsk ndoshta do të pushtohet nga rusët. Megjithatë, ukrainasit po përdorin betejën për qytetin për të sulmuar forcat e armikut dhe për ta rraskapitur atë.

Fokusi i luftimeve në Ukrainë është aktualisht në lindje të vendit, Donbass. Prej javësh ka një ngërç. Ukrainasit madje pjesërisht arritën të zmbrapsin trupat ruse dhe të rimarrin zonat.

Tani rusët po raportojnë suksese të reja. Metër për metër ata përparojnë. Qyteti i Seyerodonetsk është kryesisht në duart e pushtuesve. Guvernatori i Luhanskut, Sergiy Gayday shkroi në Telegram se ukrainasit do të kontrollonin vetëm zonën industriale.

Gayday: Sot, për fat të keq, mbi 90 për qind e rajonit të Luhanskut është i pushtuar nga Rusia. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky profetizoi se ajo që ndodhi në Sieverodonetsk "në shumë mënyra do të vendoste fatin e Donbasit tonë".

Ukrainasit lodhin rusët

Sa shpejt do të përparojnë rusët, por kjo nuk është diça si shumë e sigurt. Marcel Berni, ekspert i strategjisë në Akademinë Ushtarake në ETH Cyrih, thotë për Blick: Është në natyrën e luftërave që ato janë të paparashikueshme. Për momentin është 'mot i mirë' për luftë dhe të dyja palët po përpiqen të nxjerrin trupa sulmuese. Kontrolli i Donbass aktualisht qëndron dhe bie me pyetjen se kush humbet më shumë trupa dhe materiale.

Qyteti i Sievjerodonetsk, i cili aktualisht është fokusi i sulmeve, nuk është aq i rëndësishëm strategjik, thotë Berni. Shumë më të rëndësishme për kontrollin e Donbasit janë Sloviansk dhe Kramatorsk, linja e dytë e mbrojtjes ukrainase pas saj. "Ukrainasit nuk duhet ta konsiderojnë rrezikun për këto qytete si shumë të madh, prandaj duan të vonojnë dhe lodhin rusët në Sieverodonetsk dhe të lidhin forcat ruse atje."

Putini ka shumë durim

Avantazhi i ukrainasve: Ata vazhdojnë të marrin armë të reja, ultramoderne nga Perëndimi. “100 ditët e fundit kanë treguar se dërgesat e armëve perëndimore kanë lejuar ukrainasit të vonojnë me vendosmëri dhe në disa vende të ndalojnë përparimet ruse në thellësi”, thotë Berni.

Tani ukrainasit donin të përdornin armë të rënda jo vetëm për të sulmuar njësitë kundërshtare të vijës së parë, por edhe për të goditur linjat logjistike dhe komunikuese ruse në tokën ukrainase.

Avantazhi i rusëve: “Putini është shumë i durueshëm”, thotë Berni. “Ai mund të presë me muaj dhe të kontrollojë shoqërinë ruse shumë më fort se sa ne e imagjinojmë në Perëndim”. Para luftës ai kontrollonte pak a shumë 15 për qind të territorit të Ukrainës. Pas më shumë se tre muaj lufte me humbje të mëdha, është rreth 20 për qind.

Ishte ky vetëm fillimi?

Mund të jetë se ky ishte vetëm fillimi për Putinin dhe se ai e sheh situatën aktuale si një lloj "pune në progres". Berni tha për Blick: "Kjo është arsyeja pse ukrainasit duhet të kenë sukses në krijimin e një ngërçi ushtarak në Donbass. Përndryshe, Putini mund të ndihej i fuqizuar për të sulmuar rajone të tjera nga Donbass pas një hapësire strategjike të frymëmarrjes”.

Sa larg do të shkojë Putin gjeografikisht dhe në aspektin e armëve? Berni komenton: “Putin reagoi ndaj njoftimit amerikan se do të dorëzonte raketa të shumta në Ukrainë me një kërcënim tjetër për Perëndimin. Por unë supozoj se ai kryesisht do ta çojë luftën më tej në thellësi të rajonit ukrainas me sulme konvencionale”. Prandaj, fundi i luftës nuk është në horizont. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1