<b></b> Ukrainë: Shpërthime të fuqishme tronditin Kievin

Ukrainë: Shpërthime të fuqishme tronditin Kievin

05.06.2022 09:52

Një numër shpërthimesh tronditën të dielën pjesë të Kievit. Ky është sulmi i parë në kryeqytetin e Ukrainës pas disa javëve të tëra pa sulme.

Sipas raportimeve të para të paktën një person është plagosur.

Kryetari i Kievit, Vitali Kiltchko tha se shpërthimet kishin ndodhur vetëm në perëndim të qendrës - në rrethet Darnytskyi dhe Dniprovskyi.

Gazetari Joe Inwood i BBC-së thotë se shtyllat e zeza të dendura të tymit që ngriheshin mbi Kiev këtë mëngjes, ishin megjithatë një kujtesë e fortë se ky është një qytet ende në luftë.

Kievi është kursyer kryesisht në muajt e fundit pasi forcat ruse përqendruan sulmet në rajonin Donbas të Ukrainës lindore.

Disa nga luftimet më të ashpra janë aktualisht në qytetin e Severodonetsk.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se situata atje është "jashtëzakonisht e vështirë" me luftimet që po zhvillohen.

Marrja e qytetit do t'i dorëzonte rajonin e Luhanskut forcave ruse dhe aleatëve të tyre lokalë separatistë, të cilët gjithashtu kontrollojnë pjesën më të madhe të Donetskut.

Sipas Zelensky, qyteti Severodonetsk dhe qytete të tjera në rajonet lindore po goditen nga "sulme të vazhdueshme ajrore, artileri dhe raketa", por forcat ukrainase po mbajnë terrenin e tyre.

Të shtunën, guvernatori i Luhansk tha se forcat ukrainase po mbaheshin ende në Severodonetsk, por po prisnin armë precize të dhuruara nga aleatët perëndimorë.

"Sapo të kemi mjaft armë perëndimore me rreze të gjatë, ne do ta largojmë artilerinë e tyre nga pozicionet tona. Dhe më pas, më besoni, këmbësoria ruse, ata thjesht do të ikin," tha Serhiy Haidai.

Luftimet tani kanë lënë pjesën më të madhe të Severodonetsk në gërmadha, ndërsa mijëra civilë janë vazhdojën të strehohen në bodrumet atje.

Guvernatori Haidai tha se forcat ruse po hidhnin në erë ura për të parandaluar që Ukraina të sillte përforcime ushtarake dhe të dërgonte ndihma për civilët.

Dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë dhe miliona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre që kur Rusia nisi një pushtim të Ukrainës., pavarësisht përpjekjeve diplomatike për të arritur një armëpushim.

Sipas BBC jeta në Kiev ka filluar të ndihet pothuajse normale.

Tjera nga autori:
1