<b></b> Ushtarët rusë janë të zemëruar me komandantët e tyre, ata mund të tërhiqen nga kjo luftë

Ushtarët rusë janë të zemëruar me komandantët e tyre, ata mund të tërhiqen nga kjo luftë

12.05.2022 21:34

Pothuajse tre muaj pasi Vladimir Putin filloi "operacionin e tij special ushtarak" kundër Ukrainës dhe një ditë pas fjalimit të tij jo fort triumfues të Ditës së Fitores, një sërë telefonatash të përgjuara dhe komunikime radio sugjerojnë se "idiotësia" e luftës së tij po bëhet më në fund shumë e madh edhe për trupat e ushtrisë ruse.

Në regjistrimin audio ndoshta më dramatik deri më sot, anëtarët e ekuipazhit rus në bordin e një varke sulmuese të klasës Raptor pranë ishullit të Gjarprinjëve në Detin e Zi, ankoheshin në mënyrë të dëshpëruar për mungesën e mbështetjes ajrore ndërsa forcat ukrainase i bombarduan ata me një dron Bayraktar i prodhimit turk.

Kujtojmë, të dyja palët ruse dhe ukrainase konfirmuan gjatë fundjavës se luftimet po zhvillohen në dhe rreth ishullit të Gjarprinjëve. Të dy pretenduan sukses në beteja dhe i shkaktuan humbje të mëdha armikut. 

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov, tha se forcat ruse rrëzuan një bombardues ukrainas Su-24, një avion luftarak Su-27, tre helikopterë Mi-8 që mbanin forca uljeje dhe dy drone të prodhimit turk.

"Anija ukrainase e uljes Stanislav u shkatërrua gjithashtu", tha Konashenkov. Nga ana tjetër, ukrainasit publikuan pamjet me dron, të cilat ata pretendojnë se tregojnë shkatërrimin e një anijeje amfibe ruse dhe helikopterit në ishullin e Gjarprinjëve ndërsa ushtarët zbarkonin prej tij.

Ata gjithashtu pretendojnë se kanë fundosur dy anije patrullimi me shpejtësi të lartë të klasit Raptor dhe se kanë goditur dy sisteme raketore të mbrojtjes ajrore në ishull, si dhe kanë vrarë rreth 40 ushtarë rusë. 

"Ku është mbështetja ajrore?"

Një regjistrim audio i lëshuar nga media kërkimore InformNapalm në Telegram thuhet se u përgjua në radio të hapur gjatë luftës për ishullin e Gjarpërinjve gjatë fundjavës, kur ushtria ukrainase tha se kishte shkatërruar tre varka "armike" që përfunduan "në fund të detit".

"Ku është mbështetja ajrore? Ku është mbështetja ajrore?" mund të dëgjohet një burrë, i identifikuar si një anëtar i ekuipazhit rus, duke folur furishëm mes zhurmës së sirenave në sfond.

“Ky Bayraktari tashmë është inatosur me mua”, shton ky njeri, dhe më pas duket se bëhet edhe më i dëshpëruar dhe bërtet: “Na hodhën raketën e katërt! Raketën e katërt!”.

Por zhgënjimi mund të dëgjohet edhe në komunikimet e tjera të dyshuara të përgjuara të ushtarëve rusë në fusha të tjera beteje anembanë Ukrainës.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) publikoi një regjistrim një minutësh të martën, duke pretenduar se ishte një bisedë telefonike e përgjuar midis një ushtari rus në rajonin e Kharkiv dhe babait të tij në shtëpi.

Ushtari nuk mundi ta përmbajë zemërimin e tij ndaj komandantit të tij, për të cilin ai pretendoi se e kishte braktisur luftën dhe i kishte lënë ushtarët e njësisë së tij.

“Ata janë duke qëndruar aty, nën zjarr, dhe komandanti po thotë: “Mos u tërhiqni!”. Ndërsa ai është ulur në divan diku, me siguri është duke pirë", thotë i riu në video.

Në bisedëne  tij me babin, babai është ende i tërbuar për “idiotizmin” e luftës dhe propagandën e treguar në televizionin shtetëror rus.

"Dreq, m.., unë po dëgjoj atë në televizion dhe nuk mund ta kuptoj", thotë ai, duke shtuar, "çdo mëngjes një bastard tullac na tregon në televizion për këtë armë të re që thuhet se e ka parë dhe e ka parë e gjithë Ukraina e frikësuar". Por është e paqartë nëse ai me fjalën "bastard tullac" e përshkruan Presidentin Vladimir Putin apo ndonjë politikan tjetër, lider apo komandant ushtarak.  

Madje babai e këshillon djalin e tij që të refuzojë të vazhdojë të marrë pjesë në luftë.

Përkeqësimi i moralit mes ushtarëve rusë nuk është befasi për shumë ekspertë ushtarakë, të cilët thonë se Moska e filloi luftën me një keqkuptim të aftësive ushtarake të Ukrainës dhe një besim të gabuar se asgjë nuk ka ndryshuar që nga pushtimi i parë i territorit nga Kremlini në vitin 2014.

Edhe një ish-mercenar i grupit privat paraushtarak Wagner, i cili më parë ka luftuar për Rusinë në Ukrainë, e ka quajtur publikisht luftën një "gabim".

Marat Gabidullin, i cili ishte anëtar i një grupi mercenar famëkeq të lidhur me Kremlinin deri në vitin 2019, i tha Reuters se atij i ishte kërkuar të ribashkohej me luftën pas pushtimit të 24 shkurtit, por refuzoi sepse e dinte se do të ishte një rrëmujë.

“Ata ishin krejtësisht të befasuar që ushtria ukrainase rezistoi kaq ashpër dhe se u përballën me një ushtri të vërtetë”, tha ai, duke shtuar se forcat ruse “nuk kanë mësuar të luftojnë seriozisht”. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1