<b></b> Ushtari rus: Mendova se ishim më të mirët në botë, ajo që përjetova në Ukrainë më tronditi

Ushtari rus: Mendova se ishim më të mirët në botë, ajo që përjetova në Ukrainë më tronditi

04.06.2022 20:59

Disa ushtarë rusë po refuzojnë të kthehen në luftime në Ukrainë për shkak të përvojave të tyre në vijën e frontit në fillim të pushtimit, thonë avokatët rusë dhe aktivistët e të drejtave të njeriut. BBC foli me një ushtar të tillë rus. "Unë nuk dua të kthehem në Ukrainë, të vras ​​dhe të vritem", thotë Sergei (në fakt i quajtur ndryshe) i cili kaloi pesë javë duke luftuar në Ukrainë në fillim të këtij viti.

Ai tani është në shtëpinë e tij në Rusi, pasi ka kërkuar këshilla ligjore për të mos u kthyer në vijën e parë. Sergei është vetëm një nga qindra ushtarët rusë që besohet se kanë kërkuar një këshillë të tillë. Sergei thotë se është i traumatizuar nga përvoja në Ukrainë: Mendova se ishim ushtria ruse, se ishim më të mirët në botë”. Në vend të kësaj, ushtria jonë funksiononte pa pajisje bazë, siç janë pajisjet e shikimit të natës.

"Jam i tronditur nga ushtria jonë"

"Ne ishim si kotele të verbër. Jam i tronditur nga ushtria jonë. Nuk do të kushtonte shumë nëse do të na pajisnin më ë mira. Pse nuk u bë?" Sergei është i indinjuar.

Sergei u bashkua me ushtrinë si rekrut. Shumica e burrave rusë midis moshës 18 dhe 27 vjeç duhet të shërbejnë një vit shërbim të detyrueshëm ushtarak. Mirëpo, pas disa muajsh ai mori vendimin për të nënshkruar një kontratë profesionale dyvjeçare, e cila i dha një rrogë.

Në janar, Sergei u dërgua pranë kufirit me Ukrainën për stërvitje ushtarake, iu tha në atë kohë. Një muaj më vonë - më 24 shkurt, ditën kur Rusia filloi pushtimin e saj - ai u urdhërua të kalonte kufirin. Pothuajse menjëherë, njësia e tij u sulmua.

Kur u vendosën në një fermë të braktisur në mbrëmje, komandanti i tyre tha: "Pra, siç e keni kuptuar tashmë, kjo nuk është shaka".

Sergei thotë se ishte plotësisht i tronditur dhe nuk mund ta besonte se po i ndodhte vërtet atij. Ata janë granatuar vazhdimisht, gjatë lëvizjes dhe gjatë natës në pushim. Në njësinë e tij prej 50 personash, 10 u vranë dhe 10 u plagosën. Pothuajse të gjithë bashkëluftëtarët e tij ishin nën 25 vjeç.

Incidente të shumta

Ai thotë se kolona e tij, e cila po udhëtonte përmes Ukrainës veriore, u shpërbë pas vetëm katër ditësh kur një urë që do të kalonin shpërtheu, duke vrarë shokët para tyre.

Në një incident tjetër, Sergei thotë se duhej të anashkalonte shokët e bllokuar në një automjet që digjej përpara tij: Mjeti u hodh në erë nga një raketë hedhëse ose diçka e ngjashme. Ai mori flakë dhe brenda saj kishte ushtarë. Ne e rrethuam dhe vazhduam më tej, duke qëlluar ndërsa lëviznim. Unë as nuk shikova prapa.

“Shkuam pa helikopter, lëvizëm në një kolonë, sikur do të shkonim në një paradë”, shtoi Sergei për BBC. Ai beson se komandantët e tij planifikuan të pushtonin fortesa dhe qytete kyçe shumë shpejt dhe llogaritën se ukrainasit thjesht do të dorëzoheshin. Ne vrapuam përpara me ndalesa të shkurtra nate, pa zbulim. Nuk lamë askënd në prapavijë. Nëse dikush do të kishte vendosur të na godiste nga pas, nuk kishte mbrojtje, tha Sergei dhe vazhdoi: Unë mendoj se shumë nga djemtë tanë vdiqën kryesisht për shkak të kësaj. Nëse do të kishim lëvizur gradualisht, po të kishim kontrolluar për mina tokësore në rrugë, shumë humbje do të ishin shmangur.

Ushtarët rusë po ankohen gjithnjë e më shumë

Ankesat e Sergeit për mungesën e pajisjeve u shfaqën gjithashtu në bisedat telefonike që dyshohet se u kryen nga ushtarët rusë dhe familjet e tyre, të cilat u përgjuan dhe u liruan nga shërbimet e sigurisë ukrainase.

Në fillim të prillit, Sergei u kthye përtej kufirit në një kamp në anën ruse. Trupat u tërhoqën nga veriu i Ukrainës dhe dukej se po rigrupoheshin për të sulmuar në lindje. Më vonë në prill, ai u urdhërua të kthehej në Ukrainë, por i tha komandantit të tij se nuk ishte gati të largohej.

"Ai tha se ishte zgjedhja ime. Ata as nuk u përpoqën të na bindnin sepse ne nuk ishim të parët që refuzuam të ktheheshim", tha Sergei për BBC. Por ai ishte mjaft i shqetësuar për reagimin e njësisë së tij ndaj refuzimit të tij dhe vendosi të kërkonte këshilla ligjore.

Avokati i tha Sergeit dhe dy njerëzve të tjerë me mendje që të kthenin armët dhe të ktheheshin në selinë e njësisë së tyre, ku duhet të dorëzonin një letër ku shpjegonin se janë "të rraskapitur moralisht dhe mendërisht" dhe nuk mund të vazhdojnë luftën në Ukrainë.

Sergeit iu tha se kthimi në njësi ishte i rëndësishëm, sepse largimi mund të interpretohej si dezertim, i cili mund të rezultonte me një dënim prej dy vjetësh në batalionin e të dënuarve.

Frikësimi

Komandantët ushtarakë po përpiqen të frikësojnë ushtarët me kontratë që të qëndrojnë në njësitë e tyre, thotë avokati rus i të drejtave të njeriut, Alexei Tabalov. Por ai thekson se ligji ushtarak rus përfshin dispozita që lejojnë ushtarët të refuzojnë të luftojnë nëse nuk duan.

Aktivisti i të drejtave të njeriut Sergei Krivenko thotë se nuk është në dijeni të ndonjë persekutimi të atyre që refuzojnë të kthehen në front. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk po tentohet ndjekja penale.

Një komandant në Rusinë veriore ka kërkuar procedim penal kundër vartësit të tij, i cili refuzoi të kthehej në Ukrainë, por prokurori ushtarak refuzoi të vazhdonte procedurat, sipas dokumenteve të siguruara nga BBC. Një veprim i tillë do të ishte i parakohshëm pa një vlerësim të dëmit të shërbimit ushtarak në të cilin ai ishte përfshirë, besonte prokurori.

Dhe nuk ka asnjë garanci se nuk do të ketë më ndjekje penale në të ardhmen.

Ushtarët si Sergei, të cilët hezitojnë të kthehen në fushën e betejës, nuk janë vetëm, thotë Ruslan Levyev, redaktor i Ekipit të Inteligjencës së Konfliktit, një projekt mediatik që eksploron përvojën e ushtrisë ruse në Ukrainë përmes intervistave konfidenciale dhe materialeve të disponueshme.

Levyev thotë se një pakicë e konsiderueshme e trupave kontraktuese ruse të dërguara në Ukrainë në fillim të pushtimit refuzuan të ktheheshin në luftime. Mediat e pavarura ruse kanë raportuar gjithashtu qindra raste që nga fillimi i prillit që ushtarët kanë refuzuar të angazhohen sërish në Ukrainë.

Edhe pse Sergei nuk dëshiron të kthehet në vijën e parë, ai dëshiron të kryej shërbimin e mbetur ushtarak në Rusi për të shmangur pasojat e paparashikuara. Megjithatë, edhe pse letra e tij e refuzimit të misionit luftarak është pranuar, nuk ka garanci se ai nuk do të kthehet në Ukrainë për pjesën e mbetur të shërbimit të tij ushtarak. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1