<b></b> Video dramatike tregon momentin kur avioni luftarak ukrainas duke shmangur raketën ruse në një luftim vdekjeprurës

Video dramatike tregon momentin kur avioni luftarak ukrainas duke shmangur raketën ruse në një luftim vdekjeprurës

09.06.2022 22:48

Pamjet dramatike tregojnë një avion ukrainas duke shmangur ngushtë një raketë ruse gjatë një përleshjeje vdekjeprurëse në ajër.

Videoja nga kabina e avionit ukrainas, e shpërndarë në mediat sociale, tregon pilotin duke kryer manovra të hollësishme ndërsa përpiqet të shmangë raketat e lëshuara nga forcat ruse.

Avioni luftarak Su-25 i projektuar nga sovjetikët mund të shihet duke fluturuar mbi një rrugë mbi rajonin lindor të Donbasit.

Papritur radari i pilotit po pulson, duke sugjeruar se ai ishte në shënjestër, duke e paralajmëruar atë për një sulm të afërt rus.

Më pas piloti fillon të rrotullohet dhe të rrotullohet mbi fushat e blerta në një përpjekje për t'i shpëtuar goditjes.

Ai kryen një seri manovrash komplekse duke u anuar me shpejtësi majtas dhe djathtas me shpejtësi të lartë.

Në një moment, ai afrohet rrezikshëm me tokën me krahun e avionit.

Për pak sekonda në video shfaqen rrënojat e automjeteve ushtarake në fushën e betejës.

Piloti përfundimisht ishte në gjendje të arratisej përpara se të lëshohej raketa ruse.

Pilotët ukrainas kanë fluturuar më parë në mënyrë të rrezikshme afër tokës për t'iu shmangur raketave ruse. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1