<b></b> Vuçiq e pranon se Serbia do të jetë i vetmi vend që nuk do të bëjë përparim në BE në qershor

Vuçiq e pranon se Serbia do të jetë i vetmi vend që nuk do të bëjë përparim në BE në qershor

07.06.2022 12:34

Serbia është i vetmi vend që nuk do të përparojë në rrugën e saj drejt BE-së në qershor, pavarësisht se përparimi në atë drejtim është në interesin më të mirë të vendit, ka thënë të hënën në mbrëmje, Aleksandar Vuçiç.

Vuçiç tha në Radio Televizionin e Serbisë se ai po mendonte nëse do të merrte pjesë në samitin e ardhshëm BE-Ballkani Perëndimor, i planifikuar për në 23 qershor.

“Ne do të jemi të vetmit që nuk do të avancojmë fare në qershor”, tha Vuçiq, duke shtuar se Serbia nuk duhet të dorëzohet dhe se “shumë” mund të fitohet në dhjetor.

Vuçiq tha se nuk ishte i befasuar që vizita e planifikuar e ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov në Serbi nuk do të ndodhte, duke shtuar se “refuzimi ynë për të qenë pjesë e paketës po shkakton kokëçarje”.

Pas anulimit të vizitës së Lavrov pasi Bullgaria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut refuzuan ta linin atë të udhëtonte në hapësirën e tyre ajrore, thirrjet për Serbinë që t'i përmbahet rrugës së saj në BE, duke lënë pas Rusinë erdhën nga anë të shumta.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price tha: “I bëjmë thirrje Serbisë që të fokusohet në qëllimin e deklaruar të anëtarësimit në BE, duke përfshirë harmonizimin e politikave të saj të jashtme dhe të sigurisë me pjesën tjetër të Evropës”.

Ai shtoi se "kjo pasqyron angazhimin e Evropës për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për agresionin e saj të paprovokuar dhe të pajustifikuar në Ukrainë".

Tjera nga autori:
1