<b></b> Zelenskyy paralajmëron se vetëm diplomacia mund t'i japë fund luftës, kundërshton alternativën ndaj zgjerimit të BE-së

Zelenskyy paralajmëron se vetëm diplomacia mund t'i japë fund luftës, kundërshton alternativën ndaj zgjerimit të BE-së

22.05.2022 11:06

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka paralajmëruar se vetëm një përparim diplomatik dhe jo një fitore e drejtpërdrejtë ushtarake mund t'i japë fund luftës së Rusisë ndaj vendit të tij, ndërsa bën thirrje për anëtarësim e saj në BE.

Zelenskyy gjithashtu bëri thirrje për më shumë ndihmë ushtarake, edhe pse Presidenti i SHBA Joe Biden nënshkroi zyrtarisht një paketë ndihme prej 40 miliardë dollarësh për përpjekjet e luftës në Ukrainë.

Ai këmbënguli të shtunën (21 maj) se vendi i tij i shkatërruar nga lufta duhet të jetë një kandidat i plotë për t'u bashkuar me BE, duke hedhur poshtë një sugjerim nga presidenti i Francës Emmanuel Macron dhe disa udhëheqës të tjerë të BE-së që një lloj komuniteti politik i lidhur të krijohej si një zonë pritjeje deri në kohën e anëtarësimit.

"Ne nuk kemi nevojë për kompromise të tilla," tha Zelenskyy gjatë një konference të përbashkët shtypi me kryeministrin portugez, António Costa.

“Sepse, më besoni, nuk do të jetë kompromis me Ukrainën në Evropë, do të jetë një tjetër kompromis mes Evropës dhe Rusisë”.

Duke folur në televizionin ukrainas të shtunën, Zelenskyy tha: "Ka gjëra që mund të arrihen vetëm në tryezën e bisedimeve".

Lufta “do të jetë e përgjakshme, do të ketë luftime, por do të përfundojë përfundimisht vetëm përmes diplomacisë”.

“Diskutimet mes Ukrainës dhe Rusisë do të zhvillohen me vendosmëri. Në çfarë formati nuk e di”, shtoi ai.

Por ai premtoi se rezultati do të ishte "i drejtë" për Ukrainën.

Tjera nga autori:
1