Rusia do të vazhdojë eksplorimin hënor pa partnerët e saj evropianë.

<b></b> Evropa anulon misionet e përbashkëta në Hënë me Rusinë

Evropa anulon misionet e përbashkëta në Hënë me Rusinë

27.04.2022 12:16

Në një deklaratë të 13 prillit, Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) njoftoi se po ndërpret aktivitetet bashkëpunuese me Rusinë në misionet e ardhshme Luna-25, 26 dhe 27.

Agjencia shkroi se “agresioni rus kundër Ukrainës dhe sanksionet që rezultojnë të vendosura – përfaqësojnë një ndryshim thelbësor të rrethanave dhe e bëjnë të pamundur për ESA-në zbatimin e bashkëpunimit të planifikuar hënor”.

Vendimi i Evropës për të ndërprerë lidhjet me Rusinë në programin Luna vjen pas pezullimit të misionit të ExoMars nga ESA, një bashkëpunim me Rusinë që ishte planifikuar të nisej këtë shtator.

ExoMars do të kishte çiftuar një rover Mars të ndërtuar nga ESA me një tokëzues të furnizuar nga Rusia për një mision në Planetin e Kuq. (Ai modul i uljes është ende në Evropë. Dmitry Rogozin, drejtor i përgjithshëm i programit hapësinor të Rusisë - Roscosmos, kohët e fundit pohoi se "duhet të kthehet".)

Pavarësisht tërheqjes së ESA-s, Rusia duket e gatshme të ecë përpara me agjendën e saj të eksplorimit të Hënës. Rogozin planifikon të zëvendësojë pajisjet ESA me pajisje ruse. “Në vend të këtyre instrumenteve, ne do të vendosim instrumentet tona shkencore”, theksoi ai në një dalje në një kanal televiziv rus.

Misionet e planifikuara Luna rindezin një ndërmarrje të ish-Bashkimit Sovjetik që përfundoi dekada më parë. Më i fundit nga misionet pioniere sovjetike në hënë ishte Luna-24, i cili hodhi afërsisht 170 gramë koleksione hënore në Tokë në vitin 1976. Por marrja në formë e përpjekjeve të rinovuara të sondazhit të Rusisë është një punë në progres.

Misioni i ardhshëm Luna-25 do të testojë teknologjinë e uljes së butë për të prekur butësisht sipërfaqen e hënës. Për këtë qëllim, ESA do të siguronte Pilot-D, një kamerë navigimi. Landeri synon gjithashtu të vlerësojë burimet natyrore, duke përfshirë ujin, në polin jugor të hënës dhe të hetojë efektet e rrezeve kozmike dhe rrezatimit elektromagnetik në sipërfaqen hënore.

Luna-25 fillimisht ishte synuar për t'u ngritur vitin e kaluar, në tetor 2021, por dërgimi i tij është vonuar vazhdimisht. Data e synimit aktual është gushti 2022, sipas Alexander Mitkin, zëvendës projektuesi i përgjithshëm i sistemeve elektrike në kompaninë ruse të hapësirës ajrore që ndërtoi dhe testoi sonden, NPO Lavochkin. Megjithatë, testet e mëtejshme mund ta shtyjnë nisjen e tij deri më vonë gjatë vitit.

"Ne do të rifillojmë programin hënor," tha Presidenti rus Vladimir Putin gjatë një vizite më 12 prill në Kozmodromin Vostochny të vendit. “Ne jemi të urdhëruar nga dëshira e të parëve tanë për të ecur përpara. Pavarësisht çdo vështirësie dhe çdo përpjekjeje për të na penguar në këtë lëvizje nga jashtë, ne patjetër do të zbatojmë në mënyrë të vazhdueshme dhe këmbëngulëse të gjitha planet.”

AGJENDA E LUNA-s

Rusia planifikon gjithashtu dy misione pasuese pas Luna-25: Luna-26, një mision për të studiuar hënën nga orbita e ulët polare dhe një tjetër mision zbarkues, Luna-27, i cili do të studionte regolitin hënor në sipërfaqe.

Për Luna-27, ESA kishte punuar në Prospect, një stërvitje robotike me një grup instrumentesh shkencore të krijuara për të depërtuar në ‘tokën’ e Hënës, për të marrë mostra hënore dhe për t'i dorëzuar ato në një laborator në miniaturë të vendosur në sondë. Anija ishte planifikuar gjithashtu të bënte uljen e saj në hënë duke përdorur një variant të kamerës evropiane të navigimit Pilot-D.

Pasi Luna-27 arriti në sipërfaqen e Hënës, u vendos të vinte në punë stërvitjen Prospect të ESA-s dhe një instrument rus për të kërkuar për ujë dhe kimikate të tjera nën sipërfaqe. Duke funksionuar në temperaturat -150 gradë Celsius dhe duke shpuar më shumë se një metër poshtë, Prospect u krijua për të bërë një zhytje të thellë nëpër terrenin e ngrirë hënor.

ESA OUTLET

Ndërkohë, ESA njoftoi së fundmi se agjencia ka siguruar tashmë një mundësi për pajisjen Prospect të Luna-27 për të fluturuar në bordin e një fluturimi Commercial Lunar Payload Services të udhëhequr nga NASA.

Për më tepër, njoftimi tha se ESA po prokuron një mundësi alternative fluturimi me "një ofrues shërbimi komercial" për të testuar Pilot-D të agjencisë për ulje të saktë dhe shmangien e rrezikut. Kjo aftësi, shpjegoi ESA, është e nevojshme për aktivitetet evropiane të eksplorimit hënor, si p.sh. Landeri i Logjistikës së Madhe Evropiane të propozuar.

“Derisa pjesa tjetër e botës po bashkohet për të eksploruar fqinjin tonë hënor me misione të guximshme robotike, bashkëpunimet ruse Luna po braktisen nga ESA për shkak të agresionit rus kundër Ukrainës,” thotë Colleen Hartman, drejtore e hapësirës dhe aeronautikës në Bordin e Studimeve Hapësinore. në Akademitë Kombëtare të Shkencave, Inxhinierisë dhe Mjekësisë.

“Veprimi i guximshëm i ESA-së u mundëson vendeve të lira të përmirësojnë bashkëpunimet e tyre ndërkombëtare hënore me pajisje dikur të destinuara për një mision rus. Rusia mund të shkojë vetëm në Hënë, por eksplorimi i hapësirës bëhet më së miri me partnerë të besuar, duke ndarë emocionet e eksplorimit dhe zbulimit.”

BASHKËPUNIMI HAPËSINOR KINEZO-RUS?

ESA nuk është e vetmja agjenci me të cilën u përfshi Roscosmos – por bashkëpunimi i saj me Kinën në dukje më komode mund të jetë gjithashtu në ‘fluks’. Luna-25 do të hapte një program afatgjatë rus hënor që përfshinte misione për të studiuar hënën nga orbita dhe sipërfaqja, për të mbledhur dhe kthyer tokën hënore në Tokë dhe për të punuar me Administratën Kombëtare të Hapësirës të Kinës për të krijuar një Stacion Ndërkombëtar Kërkimor Hënor (ILRS). “Ne nuk kemi vetëm memorandume; ne tashmë kemi marrëveshje ndërqeveritare me Kinën për krijimin e një baze kërkimore hënore”, tha Rogozin.

Por marrëdhëniet mes shkencëtarëve nga Rusia dhe Kina aktualisht janë të ndërprera, sipas Alexander Sergeev, president i Akademisë Ruse të Shkencave. Duke folur në konferencën e Marrëdhënieve Ndërkombëtare Dixhitale të mbajtur në Institutin Shtetëror të Moskës për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në fillim të këtij muaji, Sergeev tha se partnerët kinezë të Akademisë Ruse të Shkencave, si ESA, kanë pezulluar kontaktet me shkencëtarët rusë për projekte të përbashkëta.

"Unë mund të them drejtpërdrejt se kolegët tanë shkencorë kinezë gjithashtu kanë "pauzuar", tha ai, sipas një raporti nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti. “Gjatë muajit të kaluar, ne nuk kemi qenë në gjendje të hyjmë në një diskutim serioz të situatës me ta, pavarësisht nga bashkëpunimi [më parë] i ndërtuar mirë dhe me komunikim të rregullt.”

Është e paqartë se deri në çfarë mase kjo pauzë në bashkëpunim me Kinën do të ndikojë në punën e përbashkët në ILRS. Vitin e kaluar, Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës dhe Roscosmos nënshkruan një Memorandum Ndërqeveritar Mirëkuptimi për krijimin e një baze kërkimore hënore që do të funksionojë deri në vitin 2036.

Por sipas Anatoly Zak nga RussianSpaceWeb.com, bazuar në dokumentet e politikës së brendshme ruse, "Kina nuk ka pasur kurrë ndonjë plan real për të bashkëpunuar me Rusinë në bazën hënore ose në ndonjë gjë tjetër të rëndësishme në hapësirë".

Zak, një ekspert në programin hapësinor të Rusisë, e quan ILRS "thjesht një fushatë propagandistike me kosto të ulët për Perëndimin, i cili nuk ka asgjë përveç disa prezantimeve vizatimore dhe deklaratave ‘të kota’". Në këtë pikë, thotë ai, programi hapësinor kinez është aq shumë përpara çdo projekti rus sa që është praktikisht e pamundur që të dy të kenë një partneritet të barabartë.

Ka disa muaj që kjo situatë është duke u theksuar më shumë, shton Zak. “Vendimi kinez për të ndërprerë lidhjet më të gjera shkencore është plotësisht në përputhje me atë që tashmë po ndodhë,” thotë ai.

RINACIONALIZIMI I KËRKIMIT TË HAPËSIRËS

Prishja e bashkëpunimit hapësinor midis Rusisë dhe partnerëve të saj ndërkombëtarë ka pasoja të shumta, thotë Andrew Jenks, profesor i historisë ruse dhe historisë së teknologjisë në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, Long Beach. “Bashkëpunimi hapësinor kishte qenë, për ironi, një nga mënyrat për të kapërcyer konkurrencën dhe armiqësinë në Tokë, pjesërisht duke e bërë shkencën dhe teknologjinë një terren në dukje neutral, mbi të cilin luftëtarët ideologjikë mund të takoheshin dhe të bashkëpunonin,” thotë ai. "Por ndonjëherë, si tani, shtytja e politikës tokësore është e tillë që shkatërron vullnetin politik për të bashkëpunuar në hapësirë."

Ndëshkimi i Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë dhe bërja e një deklarate kundër veprimeve brutale ruse do të dëmtojë pjesëmarrësit perëndimorë si dhe Rusinë, shton Jenks. Putini e ka bërë izolimin në rritje nga Perëndimi – krijimin e një “Fortesa e Rusisë” – një nga qëllimet e tij dhe ai po ecën me shpejtësi në atë drejtim në çdo sferë, duke përfshirë eksplorimin e hapësirës, ​​thotë Jenks. “Mendoj për të gjithë, për mijëra inxhinierë hapësinorë, kontraktorë dhe shkencëtarë, karriera dhe mjetet e jetesës së të cilëve janë lënë në pritje ose madje janë prishur për shkak të vendimit për të ndërprerë pjesëmarrjen në misionet Luna, si dhe anulimin e mëparshëm të roverit ExoMars me Roscosmos”, thotë ai.

Duke parë situatën aktuale si historian, Jenks thotë se periudha e bashkëpunimit hapësinor që filloi dekada më parë mund të jetë drejt fundit. "Tani po ndodh një rinacionalizim i eksplorimit të hapësirës," thotë ai. Jenks vë në dukje një vijë të mundshme të argjendtë për këtë ndarje: Evropa mund të gjejë një mënyrë për t'u larguar nga varësia për raketat ruse dhe të zhvillojë burime alternative.

Edhe pse hëna duket projekt i madh në programet e ardhshme nga Rusia, Kina dhe SHBA-ja, ajo ‘botë’ duket të jetë një zonë e lirë, me mundësi eksplorimi nga të gjithë.

Tjera nga autori:
1