The Guardian na mban të informuar rreth sulmit të Dave Chappelle.

<b></b> Komediani Dave Chappelle u sulmua gjatë një shfaqjeje në Los Angeles

Komediani Dave Chappelle u sulmua gjatë një shfaqjeje në Los Angeles

06.05.2022 15:07

Gazeta The Guardian na mban të informuar rreth sulmit të Dave Chappelle, me dëshmi dhe video të incidentit që po qarkullon së fundi në internet.

Ngjarja ndodhi kur komediani Dave Chappelle sulmohet nga një burrë gjatë një shfaqjeje në Los Angeles, sipas dëshmitarëve dhe videove të incidentit të postuara në internet. Pamjet treguan dikë duke vrapuar në skenë dhe duke luftuar Chappelle gjatë performancës së tij në festivalin “Netflix Is a Joke” në Hollywood Bowl të martën mbrëma. Incidenti ndodhi teksa komediani po mbyllte shfaqjen dhe po falënderonte interpretuesit e mëparshëm, përfshirë Chris Rock, Leslie Jones dhe Jon Stewart.

Chappelle, 48 vjeç, me sa duket ishte i padëmtuar dhe u kthye në skenë për të përfunduar setin e tij, duke bërë shaka me audiencën se sulmuesi “ishte një burrë trans” - një referencë për zhurmën që komentet e tij për gjininë kishin shkaktuar në komunitetin trans.

Sipas Brianna Sacks, një gazetare e BuzzFeed News e cila postoi në Twitter për incidentin, disa roje sigurie e goditën me grushta dhe shkelma sulmuesin. Sacks tha se aktori i Hollivudit Jamie Foxx doli në skenë pas incidentit duke u dukur “absolutisht i tronditur”. Automjetet nga departamenti i policisë së Los Anxhelosit (LAPD) mbërritën pas skenës.

NBC, News Los Angeles raportoi se LAPD konfirmoi se ata kishin marrë një burrë në paraburgim dhe se ai ishte i armatosur me një armë fallco “që mund të nxjerrë një teh thike” kur të shkarkohej siç duhet. Nuk dihet nëse burri ka tentuar të përdorë armën.

Incidenti ngre pyetje të tjera mbi sigurinë e komedianit pasi Will Smith goditi Chris Rock në Oscar

Sulmi erdhi pas një incidenti në të cilin Rock u godit me shuplakë nga Will Smith në skenë në Oscars, pasi ai bëri një shaka për gruan e aktorit. Shuplaka bëri që disa aktorë të humorit të pyesin nëse ishte e sigurt për të performuar publikisht. Të tjerë kanë shkruar për sjelljet e dobëta të audiencës që nga mbyllja.

Sharon Carpenter, një gazetare me bazë në Los Angeles, e cila ishte gjithashtu në audiencën e së martës, i tha agjencisë së lajmeve PA: “Dukej sikur dikush u hodh nga ana e skenës, u hodh mbi Dave, dhe gjithçka që pashë ishte Dave duke fluturuar në ajër.”

“Ai ra mbrapsht në shpinë, me krahët dhe këmbët lart në ajër. Ai ishte dukshëm në shok. Të gjithë ishim të shokuar. Dhe mendova për një moment: 'Dakord, a është kjo një shaka?' sepse ata kishin bërë disa shaka me Will Smith.”

Sipas Stephanie Wash, gazetares së ABC, Rock doli në skenë me Chappelle. “Chris Rock, i cili performoi më herët, doli në skenë me të dhe bëri shaka: 'A ishte Will Smith?’”, postoi ajo në Twitter.

Komediani britanik Jimmy Carr ishte gjithashtu në mesin e atyre që ishin në shfaqje dhe u shpreh i qetësuar dhe i letësuar që askush nuk u lëndua rëndë. Carr, i cili ishte në qendër të polemikave të tij në fillim të këtij viti për një rutinë rreth Holokaustit, postoi një selfie të bërë me Chappelle, duke shtuar se ai ishte “thjesht i lumtur që të gjithë janë mirë”.

Chappelle është përballur më parë me një reagim ndaj komenteve për njerëzit transgjinorë në komedinë e tij speciale në Netflix , The Closer. Komediani tha se “gjinia është një fakt” dhe i dha mbështetjen e tij JK Rowling, e cila gjithashtu ka tërhequr kritika për komentet e saj në lidhje me konceptin e seksit biologjik. Punonjësit e Netflix reaguan me zemërim ndaj komenteve të tij dhe organizuan një protestë për për të transmetuar këtë çështje.

Tjera nga autori:
1