<b></b> Apple humb pozitën si kompania më me vlerë në botë, vendin ia zë një kompani nafte

Apple humb pozitën si kompania më me vlerë në botë, vendin ia zë një kompani nafte

12.05.2022 20:27

Apple ka humbur pozicionin e saj si kompania më e vlefshme në botë mes një shitjeje të gjerë të aksioneve të teknologjisë. Ndërsa, në vend të parë ka dalë prodhuesi i naftës dhe gazit në Arabinë Saudite Aramco.

BBC njofton se investitorë të shumtë kanë shitur aksione në firmat e teknologjisë duke kaluar në investime të tjera që shihen si më pak të rrezikshme.

Bitcoin, kriptovalutat e tjera kryesore dhe asetet dixhitale kanë vazhduar gjithashtu të bien ndjeshëm.

Aksionet e Apple ranë me më shumë se 5% në Nju Jork të mërkurën, duke përfunduar me një vlerë të aksioneve prej 2.37 trilionë dollarë. Kjo do të thotë se Apple ka humbur pozicionin e saj si kompania më me vlerë në botë duke i lënë vendin prodhuesit të gazit dhe naftës Aramco me një vlerë prej 2.42 trilion dollarë.

Kjo është hera e parë që Aramco mban vendin e parë që nga viti 2020. E ndërkohë, për shkak të rritjes së kostos të naftës së papërpunuar dhe gazit natyror, janë rritur edhe aksionet e prodhuesëve të energjisë.

Pas një shitjeje të aksioneve të teknologjisë, aksionet e Apple kanë rënë me pothuajse 20% që nga fillimi i vitit.

Rritja e çmimeve ka qenë kërcënimi më i madh për rimëkëmbjen e ekonomisë globale pasi ajo del nga pandemia Covid-19.

Bankat qendrore në mbarë botën i janë përgjigjur problemit duke rritur normat e interesit, gjë që ka shkaktuar një largim nga investimet më të rrezikshme për shkak të shqetësimeve se kostoja më e lartë e huamarrjes do të ngadalësojë rritjen ekonomike.

Të enjten, Grupi SoftBank i Japonisë raportoi një humbje rekord prej 26.2 miliardë dollarësh në biznesin e saj të Vision Fund pasi vlera e investimeve të saj në teknologji ra.

Humbja ishte një kontrast i fortë me një vit më parë kur kompania kishte shënuar një fitim rekord.

Që atëherë, një numër i kompanive në të cilat SoftBank ka aksione, duke përfshirë firmat e transportit me makinë Didi dhe Grab, kanë rënë në vlerë.

Lëvizja nga ato që shihen si asete të rrezikshme gjithashtu ndihmoi në uljen e çmimit të Bitcoin nën 27,000 dollarë.

Kriptovaluta më e madhe dhe më e njohur në botë tani ka humbur rreth 60% të vlerës së saj që kur arriti një rekord të lartë në nëntor të vitit të kaluar.

Ether, monedha dixhitale e lidhur me rrjetin e blockchain ethereum, gjithashtu ra ndjeshëm dhe tani ka humbur më shumë se 40% të vlerës së saj.

Ndikimi i pandemisë

Në janar, Apple u bë kompania e parë që arriti një vlerësim të tregut të aksioneve prej 3 trilion dollarë.  Kompania ishte një nga fituesit e mëdhenj të pandemisë, pasi bllokimet e koronavirusit panë rritje të shpenzimeve për pajisjet.

Gjatë bllokimeve, kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë panë rritje të kërkesës pasi njerëzit blenë më shumë telefona inteligjentë, tabletë dhe laptopë. Në një periudhë prej pak më shumë se 16 muajsh, vlerësimi i tregut të aksioneve të Apple u rrit nga 2 trilion dollarë në 3 trilion dollarë.

Ndërkohë, gjiganti shtetëror i naftës Saudi Aramco ka përfituar nga rritja e çmimeve të energjisë.

Arabia Saudite është prodhuesi më i madh në kartelin e naftës OPEC dhe Saudi Aramco dyfishoi fitimin e saj neto në 110 miliardë dollarë në 2021, nga 49 miliardë dollarë në 2020.

Rihapja e ekonomive nga masat pandemike çoi në një rritje të mprehtë të çmimeve të energjisë në vitin 2021, dhe këtë vit lufta në Ukrainë ka bërë që çmimet të rriten edhe më shumë pasi vendet janë në kërkim të alternativave ndaj Rusisë për furnizime.

Tjera nga autori:
1