<b></b> Historia e pabesueshme e 'drag'-ut

Historia e pabesueshme e 'drag'-ut

17.05.2022 11:23

Falë suksesit të RuPaul's Drag Race, arti tani shihet rregullisht në kanalet kryesore televizive, në kopertinat e revistave, dhe është subjekt i shumë videove vlog dhe podkasteve.

Megjithatë, historia shkon shumë më larg se koha kur konkurrenca ka qenë në transmetim duke e bërë RuPaul Charles një superstar global në të njëjtën kohë. Siç mund të bindet edhe kolegia e Drag Race, Michelle Visage, të thotë: "Zemër, ajo të kthehen në shekuj."

Filluar me Bard-in

Zhagitja* lindi nga nevoja, megjithëse kjo nuk do të thotë që pjesëmarrësit e saj nuk e shijuan atë. Kur teatri shekspirian ishte në kulmin e shkëlqimit – në fund të shekullit të 16-të dhe në fillim të shekullit të 17-të, skena nuk ishte thjesht një vend argëtimi.

Ajo kishte lidhje të forta me kishën dhe me të vinin rregulla që vetëm burrat mund të shkelnin dërrasat teatrale. Nëse kishte shfaqje në të cilën duheshin shfaqur disa role femrash, atëherë u takonte burrave në kastë të visheshin si anëtarë të seksit të kundërt, në mënyrë që historia të mos pësonte.

Fjala "zhagitje" besohet të ketë gjithashtu origjinë teatrale. Veshjet që burrat mbanin për të luajtur personazhe femra tërhiqeshin zvarrë përgjatë dyshemesë.

Aktorët luanin rolet e femrave sepse nuk kishte aktore përreth, nuk është saktësisht në frymën e asaj që ne e quajmë ‘zhagitje’ sot – por ishte një fillim. Shpejt u bë një mënyrë për burrat (shpesh meshkujt homoseksualë, megjithëse shumë meshkuj heteroseksualë e bënin këtë gjithashtu) për të shprehur një anë tjetër të tyre, duke e ekzagjeruar pamjen femërore, stilin dhe gjuhën e trupit për të krijuar një personazh. Siç thotë vetë RuPaul, ka diçka më shumë në artin e zhagitjes sesa thjesht të imitosh një grua: “Unë nuk vishem si grua; Unë vishem si një ‘drag queen’!”

Drag kings, ku interpretueset femra adoptojnë një personalitet të ekzagjeruar mashkullor, janë gjithashtu të njohura. Christian Adore është një aktore që sfidon normat dhe stereotipet gjinore përmes komedisë dhe shfaqet rregullisht në qarkun e Londrës.

Princesha Seraphina

Derisa lufta për barazinë LGBT vazhdon (është ende e paligjshme të jesh LGBT në më shumë se 70 vende), dikush që dukej që ndriçoi të gjithë rreth tij në Anglinë e shekullit të 18-të ishte Princesha Seraphina.

E njohur ndryshe si shërbëtori i zotëri John Cooper-it, Seraphina shihej si ‘mbretëresha zhagitëse’ e parë e vendit, në atë që ajo ishte pjesë e jetës së përditshme të John dhe jo një rol aktrimi.

Ajo ishte një pamje e zakonshme në shtëpitë e mollit, ekuivalenti i një bari homoseksualësh. Edhe pse burrat mund të vareshin në atë kohë nëse ziheshin të ishin pjesë e akteve homoseksuale. Nuk ka ndonjë raport që tregon që Seraphina të ishte arrestuar ose trajtuar ndonjëherë për ndonjë akt të tillë. I vetmi skandal në të cilin ajo u përfshi ishte vjedhja e rrobave të saj në 1732 – dhe madje edhe atëherë Seraphina u shfaq në gjykatë si viktimë.

 Me kalimin e kohës, zhagitja u bë më shumë individuale dhe mbretëreshat krijuan bazat e tyre të fansave. Një nga yjet më të mëdhenj të shekullit të 20-të ishte Julian Eltinge. Derisa shumë mbretëresha zhagitëse luanin për faktin se ishin burra me veshje grash, Eltinge (siç njihej shpesh) kishte shumë fansa të bindur se ajo nuk ishte një personazh, por një aktore e vërtetë.

Në fund të shfaqjeve, ai hiqte parukën e tij dhe zbulonte gjininë e tij para turmës, që shpesh shoqëroheshin me klithma mosbesimi. Shumë popullor, për më shumë se 20 vjet, karriera e Eltinge ishte gjithnjë e në rritje, derisa aktet e varietetit dolën në favor të tij në vitet 1930. Ndërkohë që kishte një tolerancë, madje edhe në festat e zhagitjes dhe personave LGBT në ShBA gjatë viteve 1920 dhe fillimit të viteve '30, shoqëria amerikane u bë më reaksionare në mesin e viteve 1930, mes frikës rreth krimit seksual – gjë që pati një ndikim negativ në mënyrën se si u perceptua zhagitja.

Kjo pistë po digjet

Kushdo që e ka parë serialin amerikan Pose dhe e ka shijuar atë me entuziazëm, do të jetë i vetëdijshëm që zhagitjet e kanë origjinën në disa pjesë të New York – ut në vitet e 1970-ta. Këto ngjarje përfshinin posedimin e pistës në zhagitjen më të mirë në mënyrë që të mahnitnin ata që gjykonin, ashtu që të shkonin në shtëpi me një tufë trofesh.

Kjo ishte ajo ku koncepti i ‘nënës zhagitëse’ zuri vend. Mbretëreshat e kalitura do të merrnin ‘nën krahët e tyre’ artistë të rinj, për t'u treguar atyre se si të punojnë një skenë si dhe të rregullojnë pamjen e tyre.

Ato shpesh u siguronin shtëpi të rinjtëve që mund të ishin duke kaluar një periudhë të vështirë në jetën e tyre, dhe jo vetëm ata që synonini të hynin në botën e zhagitjes.

Kjo bëri që nënat zhagitëse të njiheshin si përgjegjëse për një familje të tërë zhagitësish. Cilidoqoftë mbiemri i nënës, të ‘strehuarit’ të saj – i lejohet të adoptohej nga ajo, apo edhe të zgjidhete emri i tij artistik.

Familjet zhagitëse paraqiten në dokumentarin e vitit 1990 – ‘Paris is Burning’ - i cili frymëzoi Vogue-n e Madonnas.


Nga dokumentari "Paris is Burning", 1990.

Trazirat e Stonewall-it të vitit 1969 bënë që mbretëreshat zhagitëse, veçanërisht Marsha P Johnson, të protestonin kundër bastisjeve të policisë në baret e homoseksualëve në qytetin e New York-ut dhe çuan në krijimin e Frontit për Çlirimin e Gay.

Lufta për pranim dhe barazi u rrit gjatë viteve 1970 dhe 1980, me Harvey Milk duke u bërë i pari homoseksual që u votua për poste publike në San Francisko në 1977.

Ky përfaqësim pozitiv gradualisht hyri në rrjedhën kryesore. Divine i famshëm, i cili vdiq në vitin 1988, u shfaq në shumë filma të regjisorit John Waters, të cilët patën sukses të madh. Nga fillimi i viteve 1990, RuPaul ishte në majë të famës globale, duke kombinuar një personazh tërheqës me një karrierë regjistrimi që përfshinte një duet me Elton John.

Në vitin 2009 u transmetua seria e parë e Drag Race. Përzierja e sfidave, krijimit të kostumeve, skeçeve dhe imitimeve e ka bërë atë takim televiziv për një audiencë çuditërisht të larmishme (Dame Judi Dench është një fanse e madhe) dhe madje ka ndikuar në vetë gjuhën që përdoret.

Këto janë vetëm disa nga zhargonet që janë futur në jetën tonë pas paraqitjes në shfaqje:

Hije: Një fyerje, e folur ose e shprehur përmes gjuhës së trupit. Të ‘hedhësh’ hije do të thotë të përçmosh hapur dikë, pavarësisht nëse është apo jo në praninë tënde.

Lexim: Mbretëreshat zhagitëse do të takohen shpesh në një arenë metaforike të njohur si biblioteka për të shkëmbyer hapur ofendime me njëri-tjetrin. Ky është akti i leximit, një ‘sport’ lozonjar ku qëllimi është të hidhni kundër kundërshtarit tuaj ‘pjesë’ më të zgjuar të pjesës verbale. Është e rëndësishme të theksohet se leximet zakonisht përfundojnë mirë për të gjithë.

Realitet: Kur një mbretëreshe zhagitëse i jepet një temë për t'u trajtuar, qëllimi është që të përfshihet në zhanër sikur të ishte lindur në të. ‘Menaxhoni ata me sukses dhe ata do t'i shërbejnë realitetit’

E pështirë: Merrni pamjen e duhur në pasarelë dhe do të jeni një mbretëreshë ‘e pështirë’. Në thelb, ju jeni kaq përrallorë, mbretëreshat tuaja do të ‘çmenden’ nga zilia vetëm pasi të hedhin një shikimi mbi ju. Mbani mend, është mirë të jesh i çmendur!


RuPaul, i fotografuar në vitin 1993.

Drag është një botë magjepsëse, komplekse e mbushur me surpriza dhe histori sociale. Në vitin 2017, revista Time e emëroi RuPaul si një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë. Nëse kjo nuk po shërben për një realitet ‘të çmendur’, ne me të vërtetë nuk e dimë se çfarë është.

Tjera nga autori:
1