Asgjë nuk e përfaqëson më mirë jetën në Ticinos sesa "grottot" e tij, tavernat fshatare, pararendëse të së cilave ishin shpella natyrore të përdorura për të ruajtur verën, djathin dhe mishin.

<b></b> Tavernat natyrale në fshatrat e Zvicrës - një botë magjike më vete

Tavernat natyrale në fshatrat e Zvicrës - një botë magjike më vete

30.05.2022 17:09

Ishte një pasdite e freskët dhe e kthjellët vere, ndërkohë varka jonë po lundronte mbi ujërat blu të liqenit Lugano në kantonin italishtfolës të Zvicrës, Ticino. Peshkatarja vendase Gabriella Monfredini Rigiani, e cila organizon turne me varkë dhe ekspozon eksperienca ushqimore lokale në Ticino, më kishte ofruar të më çonte rreth liqenit dhe fshatrave të tij piktoreskë të nodhur në male, shumë prej të cilëve mund të ‘arrihen’ vetëm me varkë. Si pjesë e turneut tim gjysmë ditor, ne u ndalëm në disa shpella që rreshtonin bregun e liqenit akullnajor.

"Asgjë nuk është më tipike për jetën e Ticinos sesa grotti," më tha ajo, duke vënë në dukje se këto shpella natyrore përfaqësojnë Ticino autentike dhe përcaktojnë stilin e jetës së njerëzve të tij.

U ankoruam në një bankinë dhe ndoqëm një shteg për në Grotto Descanso, një tavernë fshati e vendosur në një ndërtesë të thjeshtë guri me një tarracë me hije me pamje nga liqeni. Teksa u afruam, pashë një derë të madhe prej druri pranë hyrjes kryesore, poshtë tarracës. Na priti pronari i shpellës, i cili, me kërkesë të Rigianit, hapi derën e asaj që dukej si një shpellë.

Ndjeva menjëherë një fluks ajri të ftohtë. Brenda ishte një tavolinë e gjatë prej druri e mbuluar me një mbulesë tavoline me kuadrate të modës së vjetër dhe një raft të mbushur me shishe vere i cili ishte i montuar në mur.

Kjo ishte një nga shpellat e famshme të Ticino-s.

Depot tradicionale të krijuara nga peizazhi natyror datojnë kryesisht nga shekulli i 17-të. Ato fillimisht u përdorën si bodrume familjare, duke ruajtur verën, sallamin, djathin, frutat dhe perimet. Shpella të ngjashme mund të gjenden në të gjithë Ticino-n, dhe ndërsa disa mbeten si depo private dhe të tjera janë të papërdorura e të braktisura, shumë, si kjo, janë ripërdorur si gropa uji komode dhe taverna fshati.

Fjala italiane "grotta" ka kuptim zgavër e madhe natyrore në shkëmb ose tokë, dhe pikërisht kështu filluan këto bodrume. Në Ticino, rrëshqitjet e dheut dikur mbulonin zona të gjera të ultësirës alpine, duke krijuar shpesh shpella midis shkëmbinjve. Duke jetuar si ata, në fshatrat shpesh të izoluar, Ticinezët përfituan nga këto elemente natyrore për të mbajtur ushqimin e tyre të freskët për më gjatë.

"Deri rreth vitit 1950, 99.9% e njerëzve në Ticino ishin fermerë," shpjegoi Rigiani. "Shpellat u dhanë mundësi shumë fermerëve, veçanërisht atyre që banojnë në vendbanime të largëta buzë liqenit, të rrisin prodhimet e tyre dhe t'i grumbullojnë ato."

 
(Credit: Shikha Shah)

Arsyeja pse shpellat funksionuan aq mirë si frigoriferë natyralë është për shkak të ajrosjes së tyre të shkëlqyer. Meqenëse ato zakonisht ndodhin në rënien e shkëmbinjve ose në një grumbullim skriti, ato kanë një bazë poroze që garanton qarkullimin e brendshëm të ajrit dhe rezulton në një temperaturë të qëndrueshme gjatë gjithë vitit, e cila është ideale për verën e vjetër. (Disa grotto kanë diferencë të temperaturës prej vetëm 1C mes verës dhe dimrit.)

Legjenda thotë se dhitë, duke ndjerë tokën e freskët në një ditë të nxehtë vere, ishin të parët që zbuluan këto grotto. "Qindra vjet më parë, disa dhi u gjetën duke futur kokën brenda vrimave në muret e shpellës, lart në male," shpjegoi Patricia Carminati, e cila organizon turne në këmbë dhe degustime ushqimore në Ticino. "Së shpejti, fermerët e kuptuan se po e bënin këtë për të ndjerë ajrin e ftohtë që frynte nëpër vrimat e mureve. Pikërisht në atë moment atyre u lindi ideja e përdorimit të shpellave si frigoriferë natyralë për të ruajtur djathin, mishin dhe madje edhe qumështin në pritje për përpunim."

Sa herë që furnizimet pakësoheshin në shtëpi, burrat shkonin në shpellë për të marrë më shumë. Në kohën e lirë, zakonisht në kulmin e verës para se të fillonte korrja, ata uleshin përballë shpellës, duke shijuar ajrin e freskët që rridhte jashtë, duke ngrënë sallam dhe duke shkëmbyer anekdota ose duke qarë hallet e tyre, shoqëruar me nga një gotë verë.

Me kalimin e kohës, Ticinese filloi të zgjeronte shpellat, duke krijuar zgjidhje të thjeshta arkitekturore që përfshinin me mjeshtëri burimet natyrore. Nëse kishte një hapje të madhe në shpellë, për shembull, disa njerëz shtuan një derë në hyrje ose gdhendën dhoma shtesë.

Nëse shpella ishte e aksesueshme vetëm nëpërmjet një vrime të vogël në rrëzimin e shkëmbit, familjet mund të ndërtonin një shtëpi të tërë sipër, duke përdorur rrjedhën e ajrit nga shpella më poshtë për të mbajtur konstante temperaturën e brendshme të shtëpisë.

"Brenda shpellave shkëmbore, ata ndërtuan bodrume me tavane të harkuar. Nëse nuk do të kishte vend të mjaftueshëm për të gjitha furnizimet, shpellat do të zbrazeshin pak më shumë ose do të ndërtoheshin struktura të vogla guri përpara hyrjes," tha Carminati.

Pas Luftës së Dytë Botërore, familjet filluan të blinin frigoriferë modernë dhe funksioni i shpellave filloi të ndryshojë. "Shumë pak e ruajtën funksionin e tyre origjinal të ruajtjes së ushqimit dhe verës," shpjegoi Alessandro Rezzonico, i cili më parë organizonte turne me varkë me shpellë rreth liqenit të Luganos. "Në raste të tjera, pronarët i zgjeruan shpellat e tyre duke vendosur tavolina guri, stola dhe lloje të tjera ndenjëse në zonën e oborrit. Ata gjithashtu filluan t'u shesin prodhimet e tyre të ruajtura tek kalimtarët."

Përfundimisht, shumë nga këto depo fshatare, shpesh të vendosura në kufijtë e pyllit ose në brigjet e liqeneve apo lumenjve, u shndërruan në taverna atmosferike për publikun që të shijonte specialitete dhe biseda rajonale në një mjedis të qetë dhe mikpritës.


(Credit: Shikha Shah)

"Të hash në shpellë është njësoj si të shijosh gatimin e gjyshes. Imagjinoni një gjyshe Ticinese që ka veshur një përparëse me lulekuqe dhe ju sjell ushqim që është aromatik dhe i përgatitur me dashuri. Nuk ka asgjë shumë të bukur në të, dhe ndoshta kjo është ajo që e bën atë kaq e veçantë”, tha Carminati.

Përveç shumë produkteve tipike të prodhuara në Ticino – të tilla si nocino (një liker arre), gazzosa (një pije gjysmë e ëmbël e gazuar e bërë me limon Sfusati që është rritur në Bregun Amalfi për më shumë se 300 vjet) dhe pepe della Valle Maggia (piper nga Lugina Maggia) – prisni të festoni me shijet tradicionale Ticinese si minestrone alla Ticinese (një supë me fasule dhe perime), spezzatino (zierje italiane me viç), busecca alla Ticinese (supë pule me bukë hudhër) dhe torta di pane (Kek bukë zvicerane e bërë nga buka e mbetur dhe frutat e thata).

“Përmes turneve të mia në shpellë, më pëlqen të prezantoj mysafirët me shije autentike dhe pjata të shijshme që janë pak të njohura, por shumë të rëndësishme për rajonin”, tha Rigiani.

Gjatë kohës sime në Ticino, vizitova shpella të tjera të ndryshme në dhe përreth qyteteve të Luganos, Lokarnos dhe Bellinzonës.

Grotto America 400-vjeçare, e vendosur në brigjet e lumit Maggia në fshatin Ponte Brolla, jo vetëm që ofroi ushqime të bëra vetë, por edhe një vështrim në të kaluarën e vështirë të Ticinos si një rajon i varfër bujqësor. Teksa po ushqehesha me luganighetta con risotto (salçiçe tipike Ticino që shërbehet me rizoto), shikova piktura dhe fotografi të vjetra në mure që tregonin historitë e emigrimit të më shumë se 30,000 vendasve të Ticinos që ikën në Kaliforni midis 1850 dhe 1918 për t'i shpëtuar varfërisë së përhapur dhe papunësisë në vendlindjen e tyre.

Antico Grotto Ticino, e vendosur në qytetin e Mendrisio është ndërtuar më shumë se një shekull më parë. Bodrumi i saj i verës është një shkëmb gëlqeror i zbrazur që ofron kushte të shkëlqyeshme për ruajtjen e sasive të mëdha të verës.

I menaxhuar nga Peter dhe Odette Raith, ai është rinovuar së fundmi dhe ka një menu me receta tradicionale nga Ticino, Lombardia dhe zona përreth, si luganighetta (kërmijtë e pjekur në skarë) me qepë.


(Credit: Georg Berg/Alamy)

Dhe nga tarraca e jashtme në Grotto San Michele, e cila shtrihet midis mureve dhe vreshtave të fortesës mesjetare të Castelgrande. Kam parë pamjet panoramike mbi çatitë e kryeqytetit të Ticino-s, Bellinzona. Duke pirë ngadalë një merlot Ticino, duke lejuar që shija e tij intensive të mbetej në gojën time, arrita të kuptoja se megjithëse qëllimi fillestar i shpellës mund të ketë ndryshuar, zakonet e saj sociale mbeten të ruajtura mirë.

Për shumë vendas, ngrënia e djathit pikant alpin në një shpellë derisa luan letra ose boccia (një lojë që luhet tradicionalisht në grottos), mbetet një mënyrë ideale për të kaluar një të diel.

Të pëlqyera nga të rinjtë dhe të moshuarit, këto struktura ‘të zgjuara’, një përzierje e arkitekturës natyrore dhe njerëzore, mbeten simbole të traditës, kulturës, komoditetit dhe ndjenjës së shtëpisë.

Tjera nga autori:
1