<b></b> Ish kancelari gjerman që u bë njeriu i Putinit në Gjermani tregon shumë për krejt politikën gjermane

Ish kancelari gjerman që u bë njeriu i Putinit në Gjermani tregon shumë për krejt politikën gjermane

24.04.2022 14:43

Artikulli është marrë nga The New York Times dhe është përkthyer nga gazeta Nacionale.
Vegëza e origjinalit: https://www.nytimes.com/2022/04/23/world/europe/schroder-germany-russia-gas-ukraine-war-energy.html

Gerhard Schröder, i cili paguhet pothuajse 1 milion dollarë në vit nga kompanitë energjetike të kontrolluara nga Rusia, është shpallur i pabesë. Por ai është gjithashtu një simbol i politikës së Gjermanisë për Rusinë.

HANOVER, Gjermani — Në mbrëmjen e 9 dhjetorit 2005, 17 ditë pasi Gerhard Schröder la detyrën si kancelar i Gjermanisë, ai mori një telefonatë në celularin e tij. Ishte miku i tij Presidenti i Rusisë –Vladimir V. Putin.

Zoti Putin po i bënte presion zotit Schröder që të pranonte një ofertë për të udhëhequr komitetin e aksionarëve të Nord Stream, kompania e kontrolluar nga Rusia e ngarkuar me ndërtimin e gazsjellësit të parë nënujor që lidh drejtpërdrejt Rusinë dhe Gjermaninë.

"Ke frikë të punosh për ne?" e kishte pyetur si me shaka zoti Putin. Z. Schröder mund të ketë qenë fare mirë, duke pasur parasysh parregullsitë e mundshme - tubacioni që ai tani po i kërkohej të drejtonte – kisht rënë dakord në javët e fundit të kancelarisë të tij, duke pasur mbështetjen e tij të fortë pas vetes.

Ai gjithsesi e pranoni punën.

Shtatëmbëdhjetë vjet më vonë, ish-kancelari, i cili rrëfeu vetë ngjarjet në disa intervista të rralla, u sfidua si kurrë më parë.

"Unë nuk bëj mea culpa," tha zoti Schröder, i ulur në zyrën e tij të ndritshme dhe plot art, në qendër të qytetit të tij të lindjes, Hanoverit, në Gjermaninë veriperëndimore. "Nuk është puna ime."

Me zotin Putin që po bën tani një luftë brutale në Ukrainë, e gjithë Gjermania po rishikon lidhjet me Rusinë që – pavarësisht paralajmërimeve prej vitesh nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e Evropës Lindore – e kanë lënë Gjermaninë të varur keq nga gazi rus, duke i dhënë zotit Putin forcë shtrënguese mbi Evropën, gjersa mbushin gjoksin e luftës së Kremlinit.

Kjo varësi u rrit nga besimi gjerman – i përqafuar nga një varg i gjatë kancelarësh, liderësh të industrisë, gazetarëve dhe publikut – se një Rusi e lidhur në tregti do të kishte shumë për të rrezikuar në konflikt me Evropën, duke e bërë Gjermaninë më të sigurt dhe duke përfituar gjithashtu prej ekonomisë.

Schröder nuk ishte aspak i vetëm në atë bindje. Por sot ai është bërë fytyra më e spikatur e asaj epoke të gjatë të llogaritjeve të gabuara, jo vetëm sepse nuk shpreh keqardhje, por edhe sepse ka përfituar shumë prej saj, ka fituar miliona duke promovuar interesat energjetike ruse.

Lidhjet e tij të ngushta me zotin Putin e kanë bërë atë të duket si një i pabesë në vendin e tij, ku shumë tani e kritikojnë atë për përdorimin e pushtetit dhe lidhjeve të tij gjatë dy dekadave të fundit për t'u pasuruar në kurriz të Gjermanisë.


Tyler Hicks/The New York Times

“Ai përfitoi nga reputacioni dhe ndikimi i zyrës së kancelares dhe u ofrua si agjent i interesave ruse për t'u pasuruar”, tha Norbert Röttgen, një ligjvënës konservator, ish-ministër dhe një spiun i Rusisë prej shumë kohësh.

Në intervista, z. Schröder, tani 78 vjeç, fliste me shaka të pashtershme, duke bërë tallje, por në thelb duke argumentuar se, mirë, nëse ai u pasurua, atëherë edhe vendi i tij u pasurua. Kur bëhej fjalë për gazin rus, të gjithë ishin në bord, vuri në dukje ai, duke u tallur me kundërshtarët e tij për sasitë e bollshme të verës së bardhë.

"Ata të gjithë shkuan me të për 30 vitet e fundit," tha ai. "Por befasisht të gjithë e dinë më mirë."

Schröder u tall me nocionin që tani të distancohet personalisht nga zoti Putin, 69 vjeç, të cilin ai e konsideron mik dhe e takon rregullisht, së fundmi muajin e kaluar në një përpjekje joformale për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Ukrainë. Schröder refuzon të japë dorëheqjen nga vendet e tij në bordin e kompanive ruse të energjisë, pavarësisht thirrjeve për ta bërë këtë nga i gjithë spektri politik, jo më pak nga kancelari Olaf Scholz, një koleg socialdemokrat, i cili ka punuar gjatë me z. Schröder kur ai ishte kancelar.

Distancimi tani, tha zoti Schröder, do t'i humbte atij besimin e të vetmit që mund t'i japë fund luftës: zotit Putin. Megjithatë, pas gjithë viteve të marrëdhënieve të tij të ngushta me zotin Putin, ai u largua pa asgjë gjatë një interlute të shkurtër duke u përpjekur të ndërmjetësonte në konfliktin e Ukrainës.

Është e vështirë deri më tani – me zotin Putin që ka kaluar më shumë se dy muaj nga lufta në Ukrainë – të shmanget përshtypja se z. Schröder është i dobishëm për liderin rus, si një mace lajkatare për të çuar përpara interesin e tij për të lidhur Gjermaninë dhe me gazin e lirë rus.

Nevoja e Gjermanisë për gazin rus u rrit për 55%, përpara se të fillonte sulmi rus ndaj Ukrainës në shkurt, nga 39% që isht në vitin 2011, duke arritur në 200 milionë euro, ose rreth 220 milionë dollarë, pagesa energjie çdo ditë për Rusinë.

Kjo ka ndihmuar që zoti Putin të bëhet ndoshta një nga njerëzit më të pasur në botë, ka nxitur ekonominë e tij të dobët dhe e ka mundësuar dhe inkurajuar atë të ndjekë agresionin e tij në Ukrainë.


Anne Barth/Reuters

Edhe kur zoti Putin po grumbullonte trupa në kufirin me Ukrainën vjeshtën e kaluar, z. Schröder vizitoi liderin rus në Soçi, një nga vendstrehimet e preferuara të zotit Putin, përballë bregut të Detit të Zi që forcat ruse tani po përpiqen ta ‘shkoqitin’ nga Ukraina.

Një fotografi me celular që më tregoi z. Schröder nga ajo vizitë tregon dy burrat duke buzëqeshur me njëri-tjetrin, zotin Putin me veshje të kuqe hokeji dhe zotin Schröder me një këmishë blu të hapur dhe xhaketë sportive. I pyetur se për çfarë biseduan, ai më tha: "Futboll".

Schröder u distancua nga lufta, por jo nga zoti Putin. E pyeta për mizoritë e deritanishme famëkeqe në Bucha, një periferi e Kievit. "Kjo duhet të hetohet," tha z. Schröder, por shtoi se ai nuk mendonte se ato urdhra do të kishin ardhur nga zoti Putin, por nga një autoritet më i ulët.

“Mendoj se kjo luftë ishte një gabim dhe këtë e kam thënë gjithmonë,” tha zoti Schröder. "Ajo që duhet të bëjmë tani është të krijojmë paqe sa më shpejt të jetë e mundur."

“Unë i kam shërbyer gjithmonë interesave gjermane”, shtoi ai. “Unë bëj atë që mund të bëj. Të paktën njëra palë më beson mua.”

 Kjo palë nuk është pala gjermane.

 Që nga fillimi i sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, i gjithë stafi i zyrës parlamentare të zotit Schroder dha dorëheqjen në shenjë proteste, duke përfshirë shefin e tij të shtabit dhe shkrimtarin e fjalimeve prej 20 vitesh, i cili kishte qenë me të që nga ditët e tij të para si kancelar.

Ai hoqi dorë nga shtetësia e tij e nderit në Hanover përpara se qyteti i tij të mund t'ia hiqte atë – diçka që ia bëri për herë të fundit, pas vdekjes, Adolf Hitlerit. Kur edhe klubi i futbollit Borussia Dortmund, të cilin z. Schröder e ka mbështetur që në moshën 6-vjeçare, kërkoi një deklaratë të fortë për zotin Putin prej tij, z. Schröder anuloi anëtarësimin e tij.

Thirrjet për përjashtimin e tij po bëhen gjithnjë e më të zhurmshme edhe në mesin e socialdemokratëve.

Por z. Schröder nuk është duke u trembur. Ai mbetet kryetar i komitetit të aksionarëve të Nord Stream, dhe thuhet se fiton rreth 270,000 dollarë në vit dhe shërbeu si kreu i bordit mbikëqyrës të Nord Stream 2, i cili ndërtoi një tubacion të dytë që lidh Rusinë me Gjermaninë nën Detin Baltik, derisa u mbyll pak kohë më parë, për shkak të luftës.

Tre javë përpara se Rusia të niste sulmin e saj ndaj Ukrainës, Gazprom – ministria sovjetike e energjisë u shndërrua në kompaninë ruse të gazit të kontrolluar nga shteti, e cila zotëron 51 % të Nord Stream dhe të gjithë Nord Stream 2 – njoftoi se edhe zoti Schröder do të bashkohej me bordin e saj. (Z. Schröder nuk tregoi nëse do ta pranonte nominimin.)


Lena Mucha for The New York Times

Që nga viti 2017, ai ka kryesuar gjithashtu bordin e kompanisë ruse të naftës Rosneft, duke fituar 600,000 dollarë të tjerë në vit, sipas të dhënave publike, përveç rrogës mujore prej 9,000 dollarësh nga qeveria si ish-kancelar.

Bashkëpunimi i zotit Schröder me presidentin rus dhe kompanitë energjetike të kontrolluara nga Kremlini errësojnë gjithçka që ai arriti në shtatë vjet si kancelar, nga 1998 deri në 2005, një periudhë kyçe e udhëheqjes kur ai u lavdërua për refuzimin për t'u bashkuar me Shtetet e Bashkuara në luftën në Irak; duke u dhënë emigrantëve një rrugë të rregullt drejt shtetësisë; dhe vendosja e rregullimeve të gjera të tregut të punës që do të hapnin rrugën për një dekadë rritjeje nën pasardhësin e tij, Angela Merkel.

Kjo arritje është njollosur përgjithmonë.

Por edhe kritikët e tij më të ashpër pranojnë se marrëdhëniet e ngushta dhe fitimprurëse të zotit Schroder me Rusinë janë gjithashtu emblematike e qasjes dekadash të vendit të tij të angazhimit me Rusinë. Të lobuar në mënyrë agresive nga industria e eksportit të Gjermanisë dhe të brohoritur nga sindikatat e punëtorëve, kancelarët e njëpasnjëshëm, duke përfshirë znj. Merkel, krijuan kolektivisht varësinë e Gjermanisë nga energjia ruse.

"Schröder është maja e ajsbergut," tha Wolfgang Ischinger, një ish-ambasador në Shtetet e Bashkuara dhe diplomat veteran. "Por ka një ajsberg të tërë poshtë tij."

Hija e gjatë e Ostpolitikës

Schröder lindi në vitin 1944, një vit para përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe nuk e takoi kurrë babanë e tij, i cili luftoi për nazistët dhe u vra në frontin lindor kur kancelari i ardhshëm ishte vetëm 6 muajsh. Tmerret që nazistët i shkaktuan Bashkimit Sovjetik, ku vdiqën rreth 27 milionë njerëz, patën ndikim të rëndë në rininë e tij, tha ai. Schröder iu bashkua socialdemokratëve kur ishte 19 vjeç dhe studionte drejtësi gjatë rebelimit studentor të vitit 1968 që sfidoi heshtjen e brezit të prindërve të tyre mbi të kaluarën naziste të Gjermanisë.

Një vit më vonë, kur zoti Schröder ishte 25 vjeç, Willy Brandt u bë kancelari i parë socialdemokrat i Gjermanisë së pasluftës, duke sjellë një politikë të re të angazhimit me Bashkimin Sovjetik që u bë e njohur si Ostpolitik.

Arsyeja drejtuese e Ostpolitik ishte "Wandel durch Handel" ose "ndryshimi përmes tregtisë" dhe do të bëhej një shtyllë përcaktuese e administratave të njëpasnjëshme të udhëhequr nga socialdemokratët, duke përfshirë atë të z. Schröder dy dekada më vonë.

Deri më sot, një statujë e Brandt është shfaqur dukshëm në një cep të zyrës së zotit Schröder. Dy fëmijët e zotit Schröder u birësuan nga Rusia.

“Të gjitha këto gjëra ndikuan në marrëdhënien time me Rusinë shumë herët, dhe si kancelar, në fakt u përpoqa ta vazhdoja në këtë mënyrë,” tha ai.

Kur bëhej fjalë për tubacionet, z. Schröder nuk ishte i pari. Ato po ndërtoheshin midis Gjermanisë dhe Rusisë edhe gjatë Luftës së Ftohtë. Nën Brandt, Gjermania nënshkroi një projekt të madh tubacioni me Moskën, në 1970.

Pasardhësi i tij, Helmut Schmidt, kancelar për pjesën tjetër të viteve 1970 dhe fillimin e viteve 1980, mbikëqyri një zgjerim të tubacioneve, duke përfshirë një projekt tjetër të madh të njohur si Gazsjellësi i Siberisë Perëndimore.

Ndërsa ai tubacion ishte i pakontestueshëm në Gjermani, ai nuk ishte pa kritikë jashtë vendit - domethënë, Shtetet e Bashkuara. Sovjetikët kishin pushtuar tashmë Afganistanin dhe së shpejti do ta shtynin qeverinë polake të shuante protestat antikomuniste dhe të vendoste ligjin ushtarak.

“Në thelb, që nga vitet 1960, bashkëpunimi me Bashkimin Sovjetik dhe më vonë me Rusinë ka qenë konstant,” tha z. Schröder.


Peter Popp/picture-alliance/dpa/AP Images

"Ata morën paratë dhe ata dërguan gazin," tha z. Schröder për rusët. “Edhe në kohët më të vështira të Luftës së Ftohtë, nuk ka pasur kurrë probleme.”

Pas rënies së Murit të Berlinit në 1989 dhe rënies së Bashkimit Sovjetik, energjia e lirë ruse u pa më shumë se kurrë si një divident i fituar i paqes.

Ishte gjithashtu ylli i Veriut gjeostrategjik i Gjermanisë. Për një vend që kishte braktisur një dimension ushtarak në politikën e tij të jashtme pas Luftës së Dytë Botërore, interesat ekonomike ishin interesat e tij të sigurisë.

Gjermania është e varfër nga energjia dhe ndërsa burimet e saj të qymyrit u pakësuan në fund të viteve 1990, asaj i nevojitej karburant i përballueshëm për të fuqizuar ekonominë e saj të orientuar nga eksporti, një nga pesë vendet më të mira në botë. Sapo u krijuan tubacionet ruse, ato ushqenin industrinë gjermane me një furnizim të qëndrueshëm të gazit përmes kontratave afatgjata që e shtynë Gjermaninë të ndalonte kërkimin e ofruesve të tjerë.

 "Kjo histori, ndër të tjera - biznesi i hershëm i tubacioneve të gazit me Bashkimin Sovjetik, përpjekja për të gjetur një kompromis me Bashkimin Sovjetik – ishte baza që rusët të mund të thoshin, 'OK, me këtë Gjermani ne mund të rrezikojmë ribashkimin,” tha z. Schröder.

Gjatë kohës sa ishte në detyrë, nga viti 1998 deri në 2005, z. Schröder udhëhoqi projektin e ardhshëm të gazsjellësit të Gjermanisë, Nord Stream 1.

Kancelaria

Gjatë një prej takimeve të para të zotit Shroder me zotin Putin në Moskë, presidenti rus e ftoi kancelarin në sauna në rezidencën e tij private jashtë Moskës dhe i ofroi një birrë.

Schröder tha se kur sauna mori flakë papritmas, zoti Putin u përpoq ta nxirrte me shpejtësi, por ai këmbënguli që fillimisht të përfundonte birrën e tij.

“Kjo krijoi njëfarë afërsie,” tha z. Schröder. "U krijua një ndjenjë se mund të mbështeteshim te njëri-tjetri."

"Imazhi që njerëzit kanë për Putinin është vetëm gjysma e së vërtetës," tha ai.

Në vitin 2001, zoti Putin iu drejtua ligjvënësve gjermanë, presidenti i parë rus që e bëri këtë. Duke folur në gjermanisht, ai e përshkroi Rusinë si "një komb mik evropian" qëllimi i të cilit ishte "paqja e qëndrueshme në kontinent" dhe mori një ovacion të fortë. Mes atyre që duartrokitën atë ditë ishte edhe zonja Merkel, pasardhësja e zotit Schröder.


Tim Brakemeier/picture alliance via Getty Images

Schröder kujtoi gjendjen shpirtërore në ato vite të para të shekullit të 21-të. “Ndihej si një epokë e re: Shtëpia Evropiane nga Vladivostok në Lisbonë,” tha ai.

Nord Stream 1 ishte një projekt korporativ, i iniciuar nga Gazprom dhe një kompani finlandeze energjetike përpara se z. Schröder dhe z. Putin të merrnin detyrën, dhe përfundimisht përfshinte kompani gjermane, franceze dhe holandeze.

Ideja ishte të sigurohej furnizimi me gaz gjerman dhe evropian në një kohë kur grindjet midis Rusisë dhe Ukrainës për tarifat e tranzitit dhe nxjerrja e gazit nga Kievi ngritën shqetësime për ndërprerjet e furnizimit.

Njëri ishte grupi strategjik i punës që kryesohej nga Klaus Mangold, një ish-ekzekutiv i lartë i Daimler dhe më pas kreu i Ost-Ausschuss, një grup lobi pro-rus. Përfaqësues të industrisë dhe ministrive kryesore nga të dy vendet takoheshin disa herë në vit në Gjermani dhe Rusi. Z. Schröder dhe z. Putin u bashkuan periodikisht.


Roland Weirauch/European Pressphoto Agency

Më 8 shtator 2005, 10 ditë përpara zgjedhjeve në të cilat socialdemokratët e z. Schröder humbën nga konservatorët e zonjës Merkel, kontrata Nord Stream 1 u nënshkrua nga përfaqësues të Gazprom, E.On dhe BASF.

Ajo u festua nga industria dhe politikanët në të gjithë spektrin. Zoti Putin kishte ardhur për këtë rast dhe mori pjesë në ceremoni me z. Schröder.

“Pavarësisht nëse ai do të mbajë apo jo pozicionin e tij”, tha zoti Putin në një konferencë të përbashkët shtypi pas nënshkrimit, “ne do të vazhdojmë të kemi marrëdhënie shumë të mira me kancelarin”.

Lobuesi

Në nëntor 2005, dy muaj pasi z. Schröder humbi zgjedhjet, një ekzekutiv i Gazprom kërkoi të takoheshin. Në hotelin e aeroportit në Hanover, ekzekutivi i ofroi atij pozicionin e kryetarit të kompanisë së sapokrijuar përgjegjëse për ndërtimin e Nord Stream 1.

"U ndje pak herët," kujton z. Schröder, ndërsa rrëfente takimin.

Ai u tundua. Në ditëlindjen e tij të 60-të, një vit më parë, biografi i tij, Reinhard Urschel, e kishte pyetur se çfarë donte të bënte pas largimit nga detyra. "Bëni para," ishte përgjigjur zoti Schröder.

Por ishte më shumë se kaq, tha zoti Schröder. “Kam qenë kancelar. Nuk mund të kthehesha në profesionin e avokatit që merrej me kontratat e qirasë. Më duhej një projekt”, tha ai. “Diçka që dija si ta bëja dhe ku mund t'i shërbeja interesave gjermane.

Kur zoti Putin e telefonoi z. Schröder në celularin e tij natën e 9 dhjetorit 2005, ai e pranoi ofertën.

Shumica në Gjermani ishin të tmerruar. Asnjë kancelar para tij nuk kishte marrë punë në një kompani të kontrolluar nga një vend i huaj, aq më pak një që kishte përfituar nga mbështetja e tyre në detyrë.

Por vetë projekti i gazsjellësit mbeti i pakontestueshëm.

"Qeveria e ardhshme vazhdoi me të pa probleme," kujtoi z. Schröder. “Askush në qeverinë e parë të Merkelit nuk tha asnjë fjalë kundër saj. Asnje!" Ischinger, i cili ishte ambasadori i z. Schröder në Shtetet e Bashkuara dhe më vonë drejtoi Konferencën e Sigurisë së Mynihut, ishte dakord.

“Nuk mund të fajësosh Schröder-in për Nord Stream 1,” tha zoti Ischinger. “Shumica e politikanëve gjermanë, qoftë në qeveri apo në opozitë, nuk e vunë në dyshim këtë në mënyrë kritike. Askush nuk pyeti nëse po vendosnim bazat për të futur veten në një varësi jo të shëndetshme.”

Zonja Merkel, përmes një zëdhënëseje, nuk pranoi të komentonte për këtë artikull.

Nord Stream 1 u deshën gjashtë vjet për të planifikuar dhe ndërtuar. Në vitin 2011, z. Schröder mori pjesë në të dy ceremonitë e hapjes - njëra në fundin rus, në Vyborg, së bashku me zotin Putin, kryeministri i Rusisë në atë kohë, dhe tjetra në fundin gjerman, në Lubmin, në Detin Baltik, së bashku me zonjën Merkel dhe aleatin e besuar të zotit Putin, Dmitri A. Medvedev, president i Rusisë në atë kohë.

Megjithëse rafineria strategjike i shkoi një kompanie ruse, zoti Schröder argumentoi se marrëveshja ishte përfundimisht në interesin e Gjermanisë.

"Ne u siguruam që Shell të mos mund t'i shiste disa kapitaleve private të panjohura," tha ai. "Ata do ta kishin shitur atë menjëherë."

"Nëse nafta nuk rrjedh më, Schwedt ka mbaruar," tha ai, "me të gjitha pasojat që kjo ka për Gjermaninë verilindore, duke përfshirë Berlinin".

Ndërmjetësuesi

Në fillim të marsit, pak më shumë se një javë pas luftës, z. Schröder tha se u kontaktua nëpërmjet një kompanie mediatike zvicerane, Ringier, nga zyrtarë ukrainas duke pyetur nëse ai mund të ishte i disponueshëm për të ndërmjetësuar midis Moskës dhe Kievit.

Schröder tha se ai kërkoi siguri nga zyrtarët ukrainas se qeveria e presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky e mbështeti nismën.

Përgjigja nga Kievi ishte e shpejtë, por e kujdesshme. Një ligjvënës i opozitës, Rustem Umerov, u dërgua për të takuar z. Schröder në Stamboll për të paraqitur kërkesat e Ukrainës. Dy burrat u takuan për dy orë më 7 mars.

Schröder tha se ishte gati të takohej sërish me secilën palë.

Edhe tani, dy muaj pas luftës, zoti Shroder beson se çfarëdo që të ndodhë, gazi dhe nafta ruse do të vazhdojnë të rrjedhin. Qeveria nuk duhet të vendosë një embargo energjetike, tha ai.

“Këshilla ime është të mendoni se çfarë mund të përballojë ende një ekonomi e varur nga eksporti dhe çfarë nuk mund të përballojë më”, tha ai.

Po sikur Rusia të mbyllë rubinetin?

"Kjo nuk do të ndodhë," tha zoti Schröder. Por nëse do të ndodhte, "atëherë unë do të jepja dorëheqje".

Konsulenti

Me rritjen e kritikave ndaj tij këtë vit, z. Schröder kohën më të madhe e kalon mbyllur në shtëpi. Së fundmi ai filloi të luante piano. Jashtë shtëpisë së tij, një makinë policie po ruan ditë e natë. Shumë nga miqtë e tij të vjetër të partisë socialdemokrate e kanë mohuar atë.

Por nëse ka një vend ku z. Schröder ende duket se vlerësohet, është Rusia.

Zoti Putin foli me dashuri për zotin Schröder në shkurt gjatë një konference të përbashkët shtypi me z. Scholz, kancelarin aktual gjerman, i cili vizitoi Kremlinin në një përpjekje të fundit për të shmangur luftën.

"Zoti Schröder është një njeri i ndershëm, të cilin ne e respektojmë dhe qëllimi i të cilit është para së gjithash të promovojë interesat e vendit të tij, Republikës Federale të Gjermanisë”, tha lideri rus.

“Lërini qytetarët gjermanë të hapin çantat e tyre, të hedhin një sy brenda dhe të pyesin veten nëse janë gati të paguajnë tre deri në pesë herë më shumë për energjinë elektrike, për gazin dhe për ngrohjen”, shtoi zoti Putin. “Nëse nuk janë, ata duhet të falënderojnë zotin Schröder sepse kjo është arritja e tij, rezultat i punës së tij.”

Në televizionin shtetëror rus, z. Schröder përmendet shpesh si një zë perëndimor i arsyes, provë e pretendimit të Kremlinit se liderët aktualë të Evropës i kanë shitur interesat e vendeve të tyre tek një Shtetet e Bashkuara "rusofobike".


Laetitia Vancon for The New York Times

Në janar, Dmitri Kiselyov, drejtuesi i programit javor të lajmeve në televizionin shtetëror rus, "Vesti Nedeli", lavdëroi z. Schröder si kancelarin e fundit gjerman përpara se Evropa "të humbiste zërin e saj" në çështjet e jashtme.

 "Ishte e gjitha në tatëpjetë prej andej," intonoi zoti Kiselyov.

Por për kritikët e zotit Putin, zoti Shroder është mishërimi i një klase të mallkuar politikanësh perëndimorë që i mundësojnë zotit Putin duke financuar dhe legjitimuar Kremlinin.

Pasi rivali kryesor vendas i zotit Putin, Aleksei A. Navalny, u helmua në vitin 2020 në atë që qeveria gjermane, ndër të tjera, tha se dukej të ishte një atentat i sponsorizuar nga shteti, z. Schröder e hodhi poshtë publikisht këtë çështje në median gjermane të lajmeve.

I pyetur për këtë në intervista, ai vuri në dukje se zoti Navalny ishte dënuar në Rusi. Muajin e kaluar, zoti Navalny u dënua me nëntë vjet në një koloni penale pasi u shpall fajtor nga një gjykatë ruse për mashtrim dhe përbuzje në shkallë të gjerë. I theksova se ishte helmuar. "Po, por nga kush?" Z. Schröder u përgjigj.

Pasi doli nga koma pasi u helmua, z. Navalny i tha Bild, një tabloid gjerman, se zoti Schröder ishte "djaloshi i porosisë së Putinit që mbron vrasësit".

Megjithatë, z. Schröder qëndron në besimin e tij të palëkundur se paqja dhe prosperiteti në Gjermani dhe Evropë do të varen gjithmonë nga dialogu me Rusinë.


Sergey Ponomarev for The New York Times

“Nuk mund të izolosh një vend si Rusia në planin afatgjatë, as politikisht dhe as ekonomikisht”, tha ai. “Industria gjermane ka nevojë për lëndët e para që ka Rusia. Nuk është vetëm nafta dhe gazi, janë gjithashtu tokat pjellore. Dhe këto janë lëndë të para që thjesht nuk mund të zëvendësohen.”

"Kur të përfundojë kjo luftë," tha zoti Schröder, "ne do të duhet të kthehemi në trajtimin me Rusinë. Ne e bëjmë gjithmonë këtë.”

Tjera nga autori:
1