<b></b> Unë jam marrë me Putinin më parë dhe e di se çfarë do të duhet për të mposhtur këtë despot brutal

Unë jam marrë me Putinin më parë dhe e di se çfarë do të duhet për të mposhtur këtë despot brutal

24.04.2022 19:16

Autori i Artikullit për The Guardian: Viktor Jushçenko, ish-president i Ukrainës nga viti 2005 deri në vitin 2010

Përkthyer nga Nacionale

Kurochkin, Aksym është një dramaturg. Ai dhe 20 shkrimtarë të tjerë ukrainas ishin përgatitur për të krijuar një teatër të ri në qendër të Kievit të Vjetër për gati tre vjet. Grupi gjeti një ndërtesë të mrekullueshme historike dhe filloi ta riparonte atë në përgatitje për hapjen e teatrit të dramaturgëve më 12 mars. Maksym dhe bashkëpunëtorët e tij u zgjuan më 24 shkurt nga zhurma e tmerrshme e shpërthimeve. 12 Marsi ka ardhur dhe ka ikur. Në vend që të planifikojë një hapje madhështore për një teatër të ri, Maksym tani po shqyrton strategjitë ushtarake për të mposhtur pushtuesit rusë. Në vend të stilolapsit në dorë, ai tani mban një armë.

Ushtria ruse ka dy muaj që ka kaluar në mënyrë të paligjshme kufijtë tanë. Që atëherë, përpjekjet e tyre për të pushtuar Ukrainën kanë dështuar keq. Një pjesë e dështimit të tyre ishte për shkak të dështimit të tyre për të parashikuar një rezistencë kaq të ashpër dhe të guximshme nga mbrojtësit tanë të sofistikuar ushtarakë dhe të territorit.

Shumë prej këtyre mbrojtësve të guximshëm të territorit, duke përfshirë edhe vajzën time, e cila u regjistrua menjëherë me fillimin e luftës, nuk kanë pasur kurrë ndonjë stërvitje ushtarake ose nuk kanë qenë në ndonjë lloj situate konflikti. Histori si ajo e çiftit të ri që shtyu ditën e tyre të dasmës përpara për t'u bashkuar me forcën e mbrojtjes territoriale, apo humoristi që zakonisht ndihmon veteranët të kapërcejnë traumat e tyre, por që ka vendosur të bëhet vetë luftëtar,  tregojnë shpirtin e pathyeshëm të ukrainasve.

Tragjikisht, disa nga këta mbrojtës kanë rënë në betejë. Të tjerë janë rrahur dhe vrarë në qytete si Bucha, Kharkiv dhe Mariupol. Nuk do ta dimë se sa nga qytetarët tanë kanë vdekur derisa të hapim varrezat masive dhe të pastrojmë rrënojat e qyteteve tona të rrafshuara.

Sado të tmerrshme që janë këto raporte, nuk duhet të presim asgjë më pak nga ushtria e pamëshirshme ruse e udhëhequr nga diktatori Vladimir Putin. Marrëdhënia ime me Putinin daton në vitin 2000, kur ne të dy ishim kryeministra të vendeve tona përkatëse. Ai bëri fushatë hapur kundër meje kur unë kandidoja për President të Ukrainës në vitin 2004.

U bë e qartë se sa larg ishte i gatshëm të shkonte për të marrë atë që dëshironte. Nuk mund ta lija këtë të më ndalonte; pasi fitova, kuptova se duhej të mbaja një marrëdhënie pune me të si udhëheqës i fqinjit tonë lindor. Megjithatë, Putini me të cilin u mora në atë kohë nuk ekziston më. Që atëherë, ai është bërë një despot krejtësisht i izoluar dhe brutal, i cili nuk mund të tolerojë asnjë kundërshtim.

Solidariteti dhe mbështetja ndërkombëtare është një nga armët më të fuqishme që kemi tani kundër Putinit. Kjo është diçka që e acaron shumë. Ndërsa lajmet për luftën tonë u bënë tituj në mbarë botën dhe dominuan bisedat globale për disa javë, e di se interesi për historitë për mbrojtësit tanë territorialë ka filluar të zbehet. Lodhja nga tmerret e luftës është shumë e zakonshme; ne e pamë atë në Siri, Jemen dhe Donbasin tonë.

Por ne në Ukrainë nuk mund të përballojmë të ndihemi të lodhur, ose përndryshe rrezikojmë të humbasim fitoren. Forca jonë tani është më e rëndësishme se kurrë. Megjithëse po ndodhin tërheqje të ndryshme ruse, ne dëgjojmë histori që trupat ruse po rigrupohen dhe po planifikojnë të vazhdojnë sulmin e tyre. Është tani momenti që ne duhet të vendosim ta fitojmë këtë luftë.

Ne nuk mund ta bëjmë këtë pa mbështetje të jashtme. Kjo luftë është një moment përcaktues, jo vetëm në historinë e Ukrainës, por në mbrojtje të demokracisë. Ky nuk është vetëm një konflikt rajonal midis Ukrainës dhe Rusisë, por një luftë kundër tiranisë dhe imperializmit. Ushtria jonë vazhdon të ketë nevojë për armë dhe ndihmë ushtarake nga të gjithë aleatët tanë. Dhe ne kemi nevojë për ndihmë monetare për të na ndihmuar të mbyllim vrimat që kjo luftë po fryn në ekonominë tonë të fortë më parë.

Udhëheqja jonë nuk është vetëm në vijën e parë të luftës me Rusinë, por po lufton edhe prapa linjave – në sigurinë e zyrave dhe institucioneve ndërkombëtare – për të siguruar mbështetjen që na nevojitet nga aleatët për të rivendosur paqen dhe lirinë në Ukrainë.

Në të njëjtën kohë, ne kemi një ushtri vullnetarësh që duhet të vazhdojnë t'i furnizojnë mbrojtësit tanë territorialë me pajisjet mbrojtëse që u nevojiten për të vazhduar luftën në vijën e parë. Fatmirësisht, organizatat e shoqërisë civile si Kongresi Botëror i Ukrainës kanë punuar pa u lodhur për të siguruar një rrjedhë të qëndrueshme të furnizimeve jo-vdekjeprurëse për mbrojtësit tanë.

Ata kanë bërë gjithashtu një përpjekje të madhe për të mbrojtur që aleatët tanë të dërgojnë armët që na duhen dëshpërimisht dhe të vendosin bllokadat ekonomike dhe sanksionet e nevojshme për të mposhtur agresionin rus. Mbrojtësit tanë do të vazhdojnë të luftojnë derisa të arrijmë përfundimisht fitoren dhe mbështetësit tanë do të vazhdojnë të bëjnë gjithçka që munden për t'i ndihmuar ata.

Unë besoj fuqimisht se fitorja për Ukrainën është e pashmangshme. Kur ukrainasit e zakonshëm heqin dorë nga gjithçka për të luftuar për lirinë dhe dinjitetin e tyre, fitorja është e vetmja mundësi. Mezi pres ditën kur kjo luftë të përfundojë përfundimisht dhe Maksym dhe kolegët e tij do të jenë në gjendje të hapin teatrin e tyre dhe të vënë në skenë drama të reja të shkruara nga dramaturgë të guximshëm dhe sfidues, të cilët do të fokusohen jo te propaganda, por te zërat dhe idetë e tyre. Sot luftojmë për liri. Nesër do të shikojmë shfaqjet e autorëve tanë që fituan këtë liri, duke përcaktuar se çfarë do të thotë të jesh ukrainas.

 

Tjera nga autori:
1