<b>EKSKLUZIVE:</b>  VV pranon kërkesën e opozitës për komision hetimor për energjinë

EKSKLUZIVE: VV pranon kërkesën e opozitës për komision hetimor për energjinë

05.05.2022 14:23

Vetëvendosja ka pranuar propozimin për ta formuar Komisionin Parlamentar për ta hetuar krizën energjetike. Çështje kjo që prodhoi ngërç.

Burime të Nacionales bëjnë me dije se Vetëvendosja ka pranuar kërkesën e opozitës për ta votuar Komisionin Parlamentar për ta hetuar krizën energjetike.

Opozita që dy muaj është duke kërkuar të drejtën e vet kushtetuese për ta formuar këtë komision, të iniciuar nga PDK-ja dhe të nënshkruar nga 40 deputetë, përfshirë edhe LDK-në e AAK-në.

Kurti krizën energjetike e kaloi nën batanije, duke e kursyer nga pak rrymën e duke promovuar kursimin e rrymës ndër qytetarë, por përkundër sakrificave të tij, qytetarëve fatura e rrymës po u vjen më shtrenjtë.

Procesin e menaxhimit të krizës energjetike me sy dyshues e pa PDK-ja, dhe kërkoi të themelohet Komision Hetimor parlamentar.

Opozita fillimisht s’i doli në ndihmë PSD-së që organizoi protestë kundrejt shtrenjtimit të rrymës, ama tash u kujtua t’ia bëjë argatin PDK-së sa për t’i mbledhur bashkë 40 nënshkrime.

Megjithatë, këto nënshkrime nuk mjaftuan. Komisioni Parlamentar për ta hetuar krizën energjetike u bë veç me përkrahjen e numrave të pozitës, e cila më në fund pranoi.

Dyshimet për manipulime me krizën energjetike u rritën sidomos pas skandalit të ambasadorit Martin Berishaj, i cili dyshohet të ketë përfituar deri në 600 mijë euro nga GEN-i (kompani energjetike) në Beograd.

Këto akuza për manipulim gjatë krizës energjetike, të papranueshme për VV-në, pozita i ktheu në kundërakuza, duke kërkuar tash që të hetohej opozita sa ishte në pozitë, për menaxhimin e energjisë që nga 2006-a.

Nacionale mëson se edhe ky propozim i VV-së u pranua tash nga pozita, megjithatë propozimi i PDK-së do të votohet i pari.

Kuvendi thirri seancë për t’i trajtuar këto propozime, por prodhoi vetëm debat palidhje e zhurmë... besa edhe sharje me ‘robë’. Aq pati përplasje të tavolinave, sa që shishet e xhamit dëmtuan seriozisht tavolinat e deputetëve opozitarë.

Tjera nga autori:
1