<b></b> Anthony Joshua zbulon planin e lojës për revanshin ndaj Oleksandr Usyk – thotë se do ta nokautojë

Anthony Joshua zbulon planin e lojës për revanshin ndaj Oleksandr Usyk – thotë se do ta nokautojë

05.05.2022 19:17

Anthony Joshua është gati të shkojë në nokaut kur të përballet me Oleksandr Usyk këtë verë.

Dyshja janë të vendosur për një revansh pasi ylli ukrainas Usyk rrëzoi Joshuan shtatorin e kaluar. Usyk e largoi britanikun për të fituar një fitore unanime pikësh në stadiumin “Tottenham Hotspur”.

Taktikat e Joshua ishin të çuditshme pasi ai nuk arriti të përdorte avantazhin e tij të madhësisë kundër Usyk, i cili kishte ardhur nga pesha e kryqëzimit dhe në vend të kësaj u përpoq të boksonte. Kjo do të thoshte se Usyk mori titujt e peshave të rënda WBA, IBF dhe WBO.

Joshua kishte një klauzolë revanshi në kontratën për përplasjen dhe ai e aktivizoi atë menjëherë pas humbjes së tij të dytë në karrierë. Që atëherë ai ka hequr dorë nga trajneri për një kohë të gjatë, Rob McCracken dhe ka promovuar Angel Fernandez nga brenda ekipit të tij për të qenë trajneri i tij kryesor për ndeshjen e kthimit.

Tani ‘AJ’ po premton një plan tjetër loje kur të përballet sërish me Usyk.

"Lufta me Usyk, në mendjen time, ishte për 12 raunde" tha Joshua, duke folur në Unionin e Oksfordit, ku ai mbajti një fjalim me studentët.

“Ky ishte plani im i lojës sepse mendova se mund të konkurroja me të si boksier. Dhe mendoj se ai fitoi dy raunde më shumë se unë. Kështu u bë kampion. Pra, qëllimi tani është të kthehemi në bazat dhe të shkojmë në nokaut”.

“Gjithmonë ndjej se kur luftoj ose luftoj me njerëzit, në fakt shoh se shpirti i tyre dobësohet. Sinqerisht, kur e shikoni këtë person drejtpërdrejt në sytë e tij dhe shikoni trupin e tij, mund të lexoni trupin dhe grusht pas grushti ky person po zbehet ngadalë”.

“Tani kur je duke boksuar, arti i boksit është të godasësh dhe jo të goditesh. Pra, ju jeni një lloj boksi për të qëndruar larg. Ky nuk është vërtet stili im. Stili im është të jem nga afër dhe personalisht dhe ta bëj të vështirë për personin. Kështu që ky është plani i lojës”.

Joshua dhe skuadra e Usyk janë ende duke finalizuar detajet për vendin e ndeshjes. Promovuesi Eddie Hearn ka siguruar një tarifë të madhe të faqes nga Arabia Saudite, por vendimi përfundimtar për vendndodhjen i takon ekipit të Ukrainës.

Kontratat po shqyrtoheshin javën e kaluar, por ende nuk ka një datë zyrtare me 23 korrikun që ishte shënjestër. Nëse do të zhvillohej në Arabinë Saudite, do të ndërtohej një arenë e re për të organizuar luftën në ambiente të mbyllura për shkak të nxehtësisë së verës.

Lufta - kudo që të ndodhë - do të transmetohet në “Sky Sports Box Office”. Joshua aktualisht është pa kontratë me transmetuesin, por, pavarësisht përpjekjeve nga DAZN për të siguruar të drejtat e tij në Mbretërinë e Bashkuar, ai do të rinovojë me Sky në javët e ardhshme.

Tjera nga autori:
1