Futboll

LIVE:

Napoli triumfon në udhëtim te Atalanta

Atalanta 1 : 3 Napoli (De Roon 58'; Insigne 14', Politano 37', Elmas 81')

Përditësuar 3 muaj më parë

<b></b> Napoli triumfon në udhëtim te Atalanta

Napoli fiton ndeshjen e vështirë ndaj Atalantas, barazon me pikë Milanin

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

16:57

3 muaj më parë

16:57

Napoli ka arkëtuar pikët e plota si mysafir i Atalantas, në derbin e xhiros së 31-të në Seria A.

Lorenzo Insigne hapi serinë e golave duke shënuar pas 14 minutave lojë nga pika e bardhë.

Politano pastaj dyfishoi rezultatin pas një asistimi të Insignes (37').

Në pjesën e dytë, Atalanta nisi të këndellet duke ngushtuar epërsinë përmes De Roon (58').

Sidoqoftë, Napoli nuk lejoi befasi me Elmas që vulosi fitoren pas një kundëraksioni të shpejtë.

Me këtë fitore, Napoli renditët e dyta me 66 pikë, aq sa ka edhe lideri Milan, por kjo e fundit me një ndeshje më pak të zhvilluar. Ndërkohë, Atalanta renditët në pozitën e shtatë me 51 pikë.

Elmas 'vulos' fitoren e Napolit ndaj Atalantas

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

16:44

3 muaj më parë

16:44

Napoli ka shënuar edhe golin e tretë kundër Atalantas.

Ishte Eljif Elmas që shënoi pas një kundëraksioni të shpejtë, ku u asistua nga Hirving Lozano (81').

Bowen rikthen në epërsi West Hamin kur tashmë po luajnë në superioritet numerik

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

16:31

3 muaj më parë

16:31

58' GOOOOL!

Bowen ka rikthyer në avantazh skuadrën e "çekanëve". Ai u gjend me portën e zbrazur, pasi Pickford paraprakisht ia doli ta mbron gjuajtjen e Antonio, i cili dështoi të shënonte përballë tij. Kësisoj, Bowen vetëm e shtyju topin në rrjetë për t'i kaluar sërish londinezët në epërsi.

Për më keq për Evertonin, shtatë minuta më vonë mbrojtësi Keane pranoi kartonin e dytë të verdhë dhe kësisoj u përjashtua nga loja.

Tashmë West Ham po luan me një lojtar më shumë në fushë, ku po udhëheq me rezultat 2 me 1.

Përfundon ndeshja për Gjimshitin - Napoli inkuadron Elmasin në lojë

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

16:25

3 muaj më parë

16:25

63' Trajnerët respektivë kanë ndërmarrë zëvendësimet e radhës. Gasperini vendosi ta largojë nga loja Gjimshitin, për t'i lënë hapësirë Maehle. Në anën tjetër Spalletti bëri zëvendësimin e parë, duke e larguar nga loja golashënuesin e dytë në këtë takim për Napolin, Politanon, për ta futur në lojë lojtarin e Kombëtares të Maqedonisë së Veriut, Elmas.

Rezultati mbetet 1 me 2 në favor të Napolit.

De Roon me gjakftohtësi ngushton rezultatin

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

16:22

3 muaj më parë

16:22

58' GOOOOL!

De Roon ka arritur që përmes një goditjeje me kokë ta ngushtojë epërsinë e krijuar nga Spalletti. Ai u shërbye për mrekulli nga Miranchuk.

Në Bergamo tani rezutati është 1 me 2 në të mirë të Napolit.

Holgate barazon shifrat

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

16:16

3 muaj më parë

16:16

54' GOOOOL!

Holgate ka barazuar rezultatin. I gjendur në brendi të zonës kundërshtare, ai koordinoi të djathtën e tij, pasi mri një pasim nga Richarlison. Kësisoj Holgate goditi me të djathtën menjëherë, ku i ndihmuar edhe nga një devijim i lehtë i Fornals, arriti ta shpijë topin në rrjetë për ta barazuar rezultatin në 1 me 1.

 

Nis pjesa e dytë - Gasperini bën menjëherë zëvendësimet e para

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

16:06

3 muaj më parë

16:06

46' Ka nisur ndeshja e dytë mes Atalantës dhe Napolit. 

Gasperini menjëherë ka bërë zëvendësimet e para. Nga loja janë larguar Malinovsky dhe Hateboer, kurse në vend të tyre janë inkuadruar Miranchuk dhe Boga.

Deri më tani Napoli po udhëheq me rezultat 0 me 2.

Mbaron pjesa e parë: Napoli po fiton me pragmatizëm

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:50

3 muaj më parë

15:50

Ka mbaruar pjesa e parë!

Napoli me golat e Insigne dhe Politano po fiton më lehtë seç mendohej. Kryesisht po mbizotëron një lojë e kujdesshme nga ekipi i Spallettit, i cili nëse do të arrijë ta konfirmojë këtë fitore, atëherë do ta rrisë presionin karshi Milanit në rrugën për titull.

Politano ndëshkon Atalantën

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:44

3 muaj më parë

15:44

37' GOOOOL!

Napoli ka gjetur edhe golin e dytë në këtë ndeshje. Kësaj radhe ka shënuar Politano, duke e çuar avantazhin e klubit jugor në dy gola, përkundër mungesave të rëndësishme me të cilat po përballet sot.

 

Cresswell me gol të mahnitshëm kalon West Ham në avantazh ndaj Evertonit

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:36

3 muaj më parë

15:36

32' GOOOOL!

West Ham ka kaluar në epërsi falë golit të shënuar nga mbrojtësi i majtë, Cresswell. Ai ekzekutoi për mrekulli gjuajtjen e lirë, ku nuk i dha asnjë mundësi portierit Pickford që të ndërhynte.

Me një fitore të mundshme, ekipi i udhëhequr nga Moyes do të afrohej në 3 pikë afër Arsenalit që renditet i katërti, me këtë të fundit që ka tre ndeshje më pak sesa "çekanët".

Gjithsesi, West Ham po udhëheq me rezultat 1 me 0 ndaj Everton.

Insigne shkund portën e Atalantës

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:19

3 muaj më parë

15:19

14' GOOOL!

Lorenzo Insigne pa vështirësi ia doli të shënojë nga pika e bardhë, duke e dërguar topin në anën e djathtë të portierit Musso. 

Napoli kalon në epërsi me rezultat 0 me 1.

Penalti për Napolin

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:14

3 muaj më parë

15:14

14' Musso ka faulluar sulmuesin belg Mertens dhe gjyqtari ka akorduar penalti për Napolin.

Atalanta e nis ndeshjen në sulm

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:12

3 muaj më parë

15:12

10' Ekipi i Atalantës e ka nisur ndeshjen duke sulmuar. Napoli në ndeshjen e sotme po luan pa tre prej titullarëve të saj, si Di Lorenzo, Rrahmani dhe Osimhen. 

Deri më tani rezultati mbetet akoma baras, 0 me 0.

Nis ndeshja në Bergamo

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

15:01

3 muaj më parë

15:01

1' Ka filluar ndeshja mes Atalantës dhe Napolit.

Formacionet zyrtare: West Ham - Everton

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

14:48

3 muaj më parë

14:48

Java e 31-të në Premierligën angleze vazhdon me sfidën mes West Ham dhe Everton. Ndeshje që luhet për objektiva të ndryshme, me Moyes që synon rikthimin te fitorja pas humbjes në derbin londinez që e pësoi ndaj Tottenham për ta vazhduar ëndrrën për t'u renditur e katërta në renditjen tabelare drejt kualifikimit në Ligën e Kampionëve, kurse ekipi nga Merseyside me Lampard po mundohet të këndellet nga zona e mbijetesës në të cilën gjendet. 

Ndeshja fillon në ora 15:00.

Formacionet zyrtare te të dyja ekipeve janë këto.


Publikohen formacionet zyrtare - Gjimshiti starton nga minuta e parë, Mertens udhëheq sulmin mysafir

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

14:12

3 muaj më parë

14:12

Gasperini dhe Spalletti kanë bërë zgjedhjet e tyre se me cilët lojtarë do të hyjnë në fushë nga minuta e parë. Gjimshiti do të zbresë në fushë nga fillimi i takimit për ekipin bergamask, ndërsa për Napolin në mungesë të Rrahmanit dhe Osimhen do të luajnë Jesus dhe Mertens.

Ky është formacioni titullar i Atalantës.

Musso - Scalvini, Palomino, Djimsiti - Hateboer, De Roon, Freuler, Zappacosta - Koopmeiners - Malinovskyi, Muriel

Ky është formacioni titullar i Napolit.

Napoli duhet t'i bëjë llogaritë me mungesat e shumta

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

14:04

3 muaj më parë

14:04

Napoli pritet ta ketè njè ndeshje tè vèshtirè pèrballè Atalantès sè Gasperinit. Kjo pèr arsye se lista e lojtarève qè mungojnè èshtè e rèndèsishme, me tre prej tyre qè janè titullarè, si Di Lorenzo, Rrahmani dhe Osimhen. Kapiteni i Kosovès dhe sulmuesi Osimhen mungojnè pèr shkak tè kartonève, kurse Di Lorenzo pèr arsye qè u lèndua para 2 javève, nè sfidèn qè Napoli e fitoi ndaj Udineses. Pèrveç tyre, pèr "partenopei" mungojnè edhe Ounas, Petagna dhe Meret. 

Nè anèn tjetèr vendasit, pasi arritèn njè rezultat tè suksesshèm nè Ligèn e Evropès duke u kualifikuar tutje mas triumfit ndaj Bayer Leverkusen, nè kampionat kanè lèshuar disi terren, duke u renditur nè pozitèn e 7-tè nè renditjen tabelare, me 8 pikè mè pak sesa Juventus qè renditet e 4-ta nè tabelè, por ekipi i Gasperini ka njè ndeshje mè pak tè zhvilluar.

Pèr dallim nga ndeshjet tjera kur kishin shumè mungesa, ata sot nuk do tè mund tè llogarisin nè lojtarèt si Ilicic dhe Toloi, ndèrsa tè tjerèt janè nè gatishmèri pèr lojè.

1
1