Liga e Kampionëve

LIVE:

Liverpool kryen detyrën ndaj Villarrealit

Liverpool 2:0 Villarreal (Estupinan 53', Mane 55')

Përditësuar 2 muaj më parë

<b></b> Liverpool kryen detyrën ndaj Villarrealit

Van Dijk: Treguam durim dhe maturi - në Spanjë shkojmë për të fituar, jo për ta mbrojtur rezultatin

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:11

2 muaj më parë

00:11

Gjiganti holandez i mbrojtjes së Liverpool, Virgil van Dijk, është prononcuar për 'Sky' pas përfundimit të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve përballë Villarrealit. 

"Paraqitja jonë ishte e matur. Villarreal është një skuadër shumë e mirë dhe e dimë që do të jetë e vështirë të luajmë në fushën e tyre. Sonte kemi treguar durim. Ata mbrohen mjaft mirë dhe me shumë kompaktësi. Duhej ta thenim korridorin në sulm dhe mënyra e vetme ishte duke pasur durim. 

"Në pjesën e dytë kishim më shumë hapësira dhe ia dolëm të ngadhënjejmë. Përgjithësisht besoj që paraqitja jonë ka qenë mahnitëse. 

"Tani na duhet të shkojmë në Spanjë për ta fituar ndeshjen dhe jo për ta mbrojtur rezultatin 2:0. E dimë që do të jetë e vështirë, por sonte morëm një rezultat të mirë. Jemi të lumtur, por e dimë që gjithçka është akoma e hapur", deklaroi portieri holandez.

Lo Celso nuk dorëzohet: Gjithçka mbetet e hapur - mungojnë 90 minuta të bukura në stadiumin tonë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

23:42

2 muaj më parë

23:42

 

Mesfushori argjentinas i Villarrea, Lo Celso, është mundur të tregohet besimplotë para ndeshjes së kthimit, ani se skuadra e tij sot humbi me rezultat 2:0 në 'Anfield'.

"E dinim që do të kishim të bënim me një ndeshje të tillë, me tifozët që shtynin përpara. E dimë që nuk është e lehtë të vijsh dhe të fitosh në këtë fushë. Do të na kishte pëlqyer ta kontrollonim më shumë lojën dhe të kishim rastet tona. 

"Ata shtyjnë shumë përpara. Vrapojnë me ritëm të lartë. 

"Gjithsesi, mungojnë 90 minuta dhe në ndeshjen e kthimit do ta kemi publikun tonë që do të na mbështesë dhe sigurisht do të jetë një ndeshje ndryshe prej kësaj. Kjo skuadër ka treguar që di të zhvillojë ndeshje të mëdha në Ligën e Kampionëve. 

"Në shtëpi ndihemi në habitatin tonë, falë përkrahjes të tifozëve. Kualifikimi për në finale është akoma i hapur dhe mungojnë 90 minuta mjaft të bukura në stadiumin tonë", përfundoi Lo Celso.

Emery: Javën tjetër do jetë shumë më ndryshe

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

23:39

2 muaj më parë

23:39

Trajneri i Villarrealit, Unai Emery ka premtuar se në ndeshjen kthyese do luajnë më ndryshe.

Pas humbjes nga Liverpool, Emery theksoi se ndeshja e javës tjetër do të jetë shumë më ndryshe.

"Ndeshja në javën tjetër do të jetë shumë më ndryshe se sonte. Në gjysmëfinale mungon faktori i befasisë, gjithmonë zhduket".

Jurgen Klopp: Herët të thuhet që jemi afër finales - nuk mund të relaksohemi

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

23:34

2 muaj më parë

23:34

Trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp, është prononcuar pas përfundimit të ndeshjes gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve përballë Villarrealit, ku fituan me rezultat 2:0.

"Nuk ishte një ndeshje e lehtë, veçmas në pjesën e parë. Por, kur kemi aplikuar pressing të lartë, ia kemi dalur të jemi më të rrezikshëm. Pastaj në pjesë të dytë gjërat shkuan mirë dhe u treguam të zgjuar për të mos u lejuar asgjë kundërshtarëve. 

"Tani është vështirë të mendohet nëse e kemi pranë finalen. Kjo është vetëm pjesa e parë. Nuk mund të relaksohemi. Tani kemi ndeshje në Premierligës dhe pastaj do të mendojmë për ndeshjen e kthimit", u shpreh Klopp.

<b></b> Thiago Alcantara - lojtari i ndeshjes

Thiago Alcantara - lojtari i ndeshjes

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

23:09

2 muaj më parë

23:09

Mesfushori i Liverpoolit, Thiago Alcantara është shpallur lojtari i ndeshjes pas fitores ndaj Villarreal.

Spanjolli ishte i jashtëzakonshëm në mesfushë, derisa edhe 'dridhi' një herë shtyllën gjatë pjesës së parë.

Pas një paraqitje solide, Thiago me plotë meritë edhe u shpall si lojtari i ndeshjes.

Robertson: Mund të kënaqeshim edhe me golin e tretë, por është mirë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

23:06

2 muaj më parë

23:06

Mbrojtësi i Liverpoolit, Andrew Robertson ka folur pas fitores ndaj Villarreal.

Skocezi realizojë ndaj Villarreal, mirëpo goli iu anulua për pozitë jashtë loje.

Pas ndeshjes, Robertson tha se është i kënaqur me rezultatin, duke marrë parasysh edhe portën e paprekur.

"Intensiteti ynë ka qenë shumë i lartë në ndeshjet e fundit. Mesazhi në pjesën e parë ishte vetëm për të mos u frustruar. Ne vazhduam të ecnim, vazhduam të përpiqeshim të kishim durim".

"Thjesht duhej të vazhdonim - duhej të vazhdonim t'i shkatërronim ato. Goli i parë të jep vrull. Do të ishim të kënaqur me një gol më shumë, por 2-0 dhe një portë të pastër, nuk mund të debatoni me këtë", deklaroi Robertson.

Henderson: Ishin shumë të organizuar, lojë ende është e hapur

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

23:04

2 muaj më parë

23:04

Mesfushori i Liverpoolit, Jordan Henderson është deklaruar pas fitores së rëndësishme ndaj Villarreal.

Anglezi pas fitores tha që skuadra spanjolle ishte e organizuar dhe beson që ende s’ka mbaruar asgjë.

"Ata ishin shumë të organizuar - e dinim se do ta bënin të vështirë, por e dinim se mund t'i prishnim përfundimisht nëse do të vazhdonim".

"Ju duhet pak fat kur ekipet luajnë një bllok të ulët - kjo ngriti turmën dhe fatmirësisht morëm një tjetër".

"Kundërsulmi ynë ishte shumë i mirë sonte dhe kjo e bëri të vështirë për ta disa herë. Loja është ende e gjallë dhe do të jetë një provë e vështirë për ne në Villarreal", u shpreh ai.

Liverpool me një 'këmbë' në finale - triumfon ndaj Villarrealit

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:49

2 muaj më parë

22:49

Liverpool ka shënuar fitore komode në shtëpi ndaj Villarrealit, në kuadër të ndeshjes së parë gjysmëfinale në Ligën e Kampionëve.

"Reds" triumfuan me rezultat komod 2:0, ndeshje ku dominuan në të gjitha aspektet.

Pjesa e parë përfundojë ashtu siç nisi, ngase Liverpool nuk i konkretizojë rastet e shumta, derisa Villarreal zhvillojë lojë defensive, duke mos bërë asnjë sulm.

Pjesa e dytë nisi më mirë për "Reds" që shënuan përmes Fabinhos (50'), por që u anulua për pozitë jashtë loje.

Sidoqoftë, tre minuta më vonë, goditja e bukur e Jordan Henderson u devijua nga Estupinan dhe përfundojë në rrjetë, kësisoj vendasit kaluan në epërsi (53').

Me golin e pranuar, loja e Villarreal nisi të bie dhe vetëm dy minuta më vonë, Mohamed Salah gjeti Sadio Manen, i cili realizojë për 2:0 (55').

Liverpool gjeti sërish golin, këtë herë përmes Andrew Robertson, por që u anulua prapë për pozitë jashtë loje.

Kështu, Liverpool ka avantazhin edhe në ndeshjen kthyese që zhvillohet javën tjetër.

Klopp bën dy ndryshime

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:32

2 muaj më parë

22:32

72’ - Trajneri Jurgen Klopp ka bërë dy ndryshime, duke larguar Jordan Henderson dhe Sadio Mane, ndërsa ju dhënë minuta Naby Keitas dhe Diogo Jota.

Zëvendësim i trefishtë te Villarreal

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:29

2 muaj më parë

22:29

71’ - Trajneri Unai Emery ka bërë tre zëvendësime në ndeshjen ndaj Liverpoolit.

Emery largojë nga loja tre lojtarët, Daniel Parejo, Pervis Estupinan dhe Samu Chukwueze, derisa futi në lojë Serge Aurier, Manu Trigueros dhe Boulaye Dia

Anulohet goli i Robertson

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:22

2 muaj më parë

22:22

65’ - Liverpool ka gjetur golin e tretë përmes Andrew Robertson që shënojë nga afërsia pas një harkimi nga Alexander-Arnold, por u anulua për pozitë jashtë loje.

Kombimin i bukur Mane - Salah, senegalezi dyfishon rezultatin

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:15

2 muaj më parë

22:15

Liverpool ka shënuar edhe golin e dytë brenda dy minutave ndaj Villarrealit.

Ishte Sadio Mane që shënojë nga afërsia pas një asistimi të bukur nga Mohamed Salah (55').

Liverpool më në fund thyen 'mbrojtjen e hekurt' të Villarreal, gol i bukur nga Henderson

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:14

2 muaj më parë

22:14

Liverpool më në fund ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Villarrealit.

Ishte mesfushori Jordan Henderson që realizojë një gol nga distanca, me portierin që nuk arriti ta ndal  gjuajtjen dhe topi përfundojë në rrjetë (53’).

Nis pjesa e dytë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:02

2 muaj më parë

22:02

46' - Ka nisur pjesa e dytë mes Liverpoolit dhe Villarrealit.

Përfundon pjesa e parë: Pa gola në "Anfield"

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

21:47

2 muaj më parë

21:47

45+1' - Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes Liverpool - Villarreal, me rezultatin që doli të jetë 0:0.

"Reds" kanë dominuar në të gjitha aspektet, por që assesi nuk i konkretizuan rastet, derisa Villarreal nuk kishte asnjë rast që vlen të ceket.

Thiago godet shtyllën

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

21:43

2 muaj më parë

21:43

42' - Mesfushori Thiago Alcantara ishte afër të shënonte një supergol nga distanca, por që gjuajtja e spanjollit përfundojë në traversë. Rezultati mbetet i barabartë 0:0.

Tentim tjetër nga Mane

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

21:35

2 muaj më parë

21:35

33' - Sulmuesi Sadio Mane ishte sërish pranë të shënonte, por gjuajtja e tij vollej nga distanca, u devijua nga mbrojtësit.

Karton i verdhë për Van Dijk

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

21:33

2 muaj më parë

21:33

32' - Mbrojtësi Virgil van Dijk është ndëshkuar me karton të verdhë pas një ndërhyrje të rrezikshme.

Dominim i plotë nga Liverpool, por ende pa gola

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

21:19

2 muaj më parë

21:19

17’ - Liverpool është duke dominuar plotësisht në ndeshjen ndaj Villarreal.

"Reds" deri me tani kanë pasur gjashtë tentime në portë, por që assesi nuk i finalizuan aksionet, derisa Villarreal është vetëm duke u mbrojtur.

Mane afër golit

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

21:09

2 muaj më parë

21:09

7' - Liverpool kishte një mundësi të mirë shënimi përmes Sadio Mane, por që ky i fundit u rrëzua në momentet e fundit.

1
1