Serie A

LIVE:

"Paqe" mes Torinos dhe Milanit, De Jong hero për Barcelonën

Torino 0:0 Milan

Levante 2:3 Barcelona (Morales 52', Melero 83'; Aubameyang 59', Pedri 63', De Jong 90+2')

Napoli 2:3 Fiorentina (Mertens 58', Osimhen 84'; Gonzalez 29', Ikone 66', Cabral 72')

Përditësuar 3 muaj më parë

<b></b> "Paqe" mes Torinos dhe Milanit, De Jong hero për Barcelonën

Pioli: Gazetarët çdo javë po e ndryshojnë favoritin për titull, por ne vazhdojmë të besojmë

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:33

3 muaj më parë

23:33

Trajneri i AC Milanit, Stefano Pioli thotë se ende besojnë që këtë edicion mund të fitojnë Scudetton.

AC Milan bëri hap fals në garën për titull, duke barazuar pa gola me Torinon.

Sidoqoftë, Pioli është i mendimit që do arrijnë ta fitojnë titullin këtë edicion.    

“Jemi duke luajtur me ritëm të lartë tani e disa kohë dhe i kemi të gjitha mundësitë që të arrijmë rezultate pozitive deri në përfundim të sezonit. Çdo javë po ndryshon favoriti për titull duke i dëgjuar opinionet e gazetarëve”.

“Tani thoni që është Inter, por unë ju garantoj që do të vazhdon të jetë një kampionat i ekuilibruar. Ne akoma besojmë. Nuk jemi tërësisht të kënaqur me barazimin e sotëm, por do t’i gjejmë zgjidhjet. Dëshirojmë të qëndrojmë aty [në luftë për kreun e tabelës] deri në fund të kampionatit”, u shpreh ai.

Hernandez: Do të japim gjithçka për të fituar çdo ndeshje

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:30

3 muaj më parë

23:30

Mbrojtësi i Milanit, Theo Hernandez është deklaruar pas barazimit me Torinon.

“Rossonerët” nuk arritën të fitojnë më shumë se një pikë ndaj Torinos, që është hap mbrapa në garën për titull, ngase Inter mund të rimarr kreun nëse fiton ndeshjen e radhës.

Pas ndeshjes, francezi deklaroi se do mundohen që të fitojnë të gjitha ndeshjet e radhës.

“Këto ndeshje janë të vështira, sepse jemi Milan dhe të gjithë duan të luajnë mirë ndaj nesh, duke vonuar lojën dhe humbur kohën efektive. Kështu bëhet çdoherë e më vështirë”.

“Duhet të japim çdo gjë për të fituar çdo ndeshje. Ndeshjet e fundit nuk kanë qenë shumë të mira, por duhet të mendojmë për ndeshjen e radhës, e cila do të jetë shumë e rëndësishme”, nënvizoi Hernandez.

Aubameyang: Dembele duhet të qëndrojë, De Jong e meritojë golin

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:22

3 muaj më parë

23:22

Ylli i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang ka folur pas fitores ndaj Levantes.

Ylli nga Gaboni që shënojë golin e parë është ndarë i lumtur me këtë tre pikësh dhe ende beson në garën për titull.

"Duhet të shkojmë ndeshje pas ndeshje. Fitorja nuk vjen lehtë dhe këtë e pamë sonte. Luuk e meritojë golin, kemi besim tek të gjithë lojtarët".

"Ishte ndeshje e vështirë, por ishim më të mirë në pjesën e dytë. Nuk luajtëm mirë gjatë pjesës së parë".

Tutje, ai foli edhe për tre penalltitë e vendasve dhe bashkëlojtarin Ousmane Dembele.

"Dembele duhet të qëndrojë. Ai më njeh mirë dhe gjithmonë mundohem të përgatitem kur e shoh në krahun e djathtë".

"Penalltitë? Sinqerisht, nuk i kam parë nga pozita që isha, kur arbitri thotë penallti, nuk mund të thuash asgjë, sepse ka VAR. Më e rëndësishmja, ne e fituam ndeshjen".

Xavi: Nuk luajtëm mirë, por ne fituam

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:19

3 muaj më parë

23:19

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez është deklaruar pas fitores së vështirë ndaj Levantes.

Tekniku spanjoll thotë se duhet ende të përmirësohen dhe që Ter Stegen dhe De Jong ishin heronj.

"Nuk luajtëm mirë, por ne fituam. Ata vendosën presion tek ne në sulm dhe e bënë të vështirë për ne".

"Duhet ende të përmirësohemi, por jam i gëzuar që luftuam deri në fund dhe besuam. Luuk është në dijeni për këtë mundësi dhe jam i lumtur për të".

"Ishim më të mirën në pjesën e dytë. Pas penalltisë së dytë, situata u përmiërsua falë Ter Stegen, sigurisht. Ai dhe Luuk e bën ndryshimin".

Barcelona në ‘frymën e fundit’ triumfon ndaj Levantes

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:54

3 muaj më parë

22:54

Barcelona në fundin e ndeshjes ka arkëtuar pikët e plota në udhëtim te Levante.

Ishte Luuk de Jong që u bë hero për katalunasit që triumfuan me rezultat 2:3.

Pjesa e parë përfundoi ashtu siç nisi, ngase asnjëra skuadër nuk arriti t'i konkretizojë rastet e shumta.

Dani Alves shkaktojë penallti në fillimin e pjesës së dytë dhe Morales u tregua i saktë për të vendosur vendasit në epërsi (52').

Gjashtë minuta më vonë, Marti kishte rastin e artë të dyfishonte rezultatin, por që dështoi nga pika e bardhë.

Pas kësaj penalltie të humbur, mysafirët u motivuan me Ousmane Dembele që harkoi në mënyrë fenomenale për Aubameyang, i cili shënojë me kokë (59').

Vetëm katër minuta më vonë, Pedri kaloi Barcelonën në epërsi pas një asistimi të Gavit (63').

Sidoqoftë, i inkuadruari Lenglet shkaktojë sërish penallti, nga e cila nuk gabojë Melero, duke barazuar rezultatin (83').

Kur mendohej që me këtë rezultat do mbyllej ndeshja, në skenë doli qendërsulmuesi Luuk de Jong që pas një harkimi të Jordi Alba vulosi fitoren (90+2).

Me këtë fitore, shpresa e Barcelonës për titull vazhdon duke marrë pozitën e dytë me 60 pikë, 12 më pak se lideri Real Madrid, por me një ndeshje më pak të zhvilluar. Ndërsa, Levante renditët në pozitën e parafundit me 22 sosh.

Barcelona pranë fitores - De Jong realizon me kokë

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:52

3 muaj më parë

22:52

90+2' - Barcelona ka rikthyer sërish epërsinë ndaj Levantes duke shënuar në miutat shtesë. Ishte qendërsulmuesi Luuk de Jong që shënojë me kokë pas harkimit të Jordi Alba.

Tjetër penallti për Levante, Melero barazon rezultatin

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:43

3 muaj më parë

22:43

Levante ka arritur ta barazojë sërish rezultatin kundër Barcelonës. Ishte Gonzalo Melero që shënojë nga pika e bardhë pasi penalltia u shkaktua nga Lenglet (83').

Torino - Milan: Përfundon ndeshja - Milan bën hapin e dytë fals

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:42

3 muaj më parë

22:42

Torino ka arritur t'i shkaktojë kokëçarje të mjaftueshme Milanit sot, aq sa për t'ia rrëmbyer një pikë, e cila nëse për ekipin torinez është simbolike, për ekipin kuqezi është dështimi i radhës, pas barazimit të ditës së hënë në San Siro ndaj Bolognas. 

Kjo bën që Inter ta ketë rrugën e hapur për ta rimarrë primatin në Serie A, nëse e fiton në udhëtim ndeshjen e mbetur që e ka për ta rekuperuar ndaj ekipit të Bolognas.

Deri më tani Milan udhëheq me 68 pikë renditjen tabelare në Serie A, Inter pason i dyti me 66 pikë, aq sa ka edhe Napoli.

Mërgim Vojvoda në këtë ndeshje luajti për 84 minuta. Ai në minutën e 50-të bëri një goditje të bukur me këmbën e tij të djathtë, por Maignan e largoi topin në këndore. Përgjithësisht mbrojtësi kosovar bëri një paraqitje të mirë, hiç një rast në mbrojtje kur gaboi një pasim tokazi që ka mundur t'i kushtojë rëndë sikur Milan të tregohej më klinik.

Paraqitje të mirë pati edhe Etrit Berisha, në ndeshjen e tij të pestë rresht që e luajti si titullar. 

Në vazhdim ju lëmë me përmbledhjen e ndeshjes së sotme.

Torino - Milan: Pesë minuta shtesë

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:35

3 muaj më parë

22:35

90' Gjyqtari i ndeshjes Doveri ka akorduar pesë minuta shtesë deri në përfundim të takimit. Rezultati vijon të jetë me portat e paprekura, 0 me 0.

Torino - Milan: Pioli largon nga loja Tomorin

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:34

3 muaj më parë

22:34

87' Stefano Pioli po mundohet t'i japë freski skuadrës përmes zëvendësimeve. Nga loja largoi Tomorin, për ta inkuadruar në fushë mbrojtësin italian Gabbia.

Torino - Milan: Juric largon nga loja Vojvodën

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:32

3 muaj më parë

22:32

84' Trajneri kroat i Torinos ka bërë edhe dy zëvendësimet e fundit, duke larguar nga loja mbrojtësin kosovar, Mërgim Vojvoda, si dhe Pobegan. Në vend të tyre u inkuadruan në lojë Buongiorno dhe Seck.

Torino - Milan: Pellegri godet, por Maignan largon rrezikun

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:30

3 muaj më parë

22:30

84' Pellegri bukur u lirua në brendi të zonës. Ai koordinoi një goditje të papërshtatshme, por Maignan edhe njëherë u tregua në lartësinë e duhur. 

Torino - Milan: Pioli fut në lojë Krunicin

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:28

3 muaj më parë

22:28

82' Stefano Pioli ka bërë zëvendësimin e rradhës. Në lojë është inkuadruar Krunic në vend të Tonalit

Barcelona përmbys Levanten - realizon Pedri

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:23

3 muaj më parë

22:23

Barcelona ka arritur të përmbys rezultatin kundër Levantes për vetëm katër minuta.

Ishte mesfushori Pedri që realizojë pas një asistimi të bukur të Gavit (63').

Torino - Milan: Zëvendësohet Belotti

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:22

3 muaj më parë

22:22

77' Sulmuesi Belotti ka dalur nga fusha për t'i lënë hapësirë Pellegrit që të inkuadrohet në lojë. 
Torino është shumë afër ta marrë një pikë, kurse Milan shumë pranë një hapi të radhës fals në garën për titull.

Torino - Milan: Tonali kërcënon me të majtën e tij, Etrit Berisha tregohet sërish i sigurt

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:20

3 muaj më parë

22:20

74' Tonali pas një gjysmë finte të suksesshme me ta pranuar pasimin nga Messias, goditi me këmbën e majtë, por Etrit Berisha u tregua i vëmendshëm, duke kapur topin. 

Realizon Aubameyang - Barcelona barazon rezultatin kundër Levante

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:20

3 muaj më parë

22:20

Barcelona ka arritur të barazojë rezultatin kundër Levantes.

Ishte qendërsulmuesi Pierre-Emerick Aubameyang që realizojë me kokë pas një harkimi të shkëlqyer të Dembele (59').

Morales kalon Levanten në epërsi ndaj Barcelonës

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:13

3 muaj më parë

22:13

Morales ka kaluar Levanten në epërsi ndaj Barcelonës. Ishte mbrojtësi Dani Alves që bëri një faull në zonën e rrezikshme dhe arbitri akordoi 11-metërsh.

Nga pika e bardhë, Morales u tregua i saktë duke mposhtur Ter Stegenin (52').

Torino - Milan: Juric bën dy zëvendësimet e para

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:09

3 muaj më parë

22:09

64' Trajneri i Torinos ka bërë dy zëvendësimet e para në ndeshje. Nga loja dolën Zima dhe Singo, kurse në vend të tyre u inkuadruan dy mbrojtësit tjerë Izzo dhe Aina.

Giroud provon goditjen me dinakëri, por Etrit Berisha nuk zihet në befasi

Shpend Thaçi

3 muaj më parë

22:06

3 muaj më parë

22:06

60' Sulmuesi francez, Olivier Giroud, u përpoq që brenda zonës me këmbën e majtë ta lirojë një të majtë për ta tundur portën e skuadrës nikoqire, por goditja u devijua paksa dhe përfundoi në duart e Etrit Berishës.

1
1