<b></b> Si Arteta e ka rindërtuar shkëlqyeshëm Arsenalin dhe ka rifilluar karrierën e Xhakës ndërsa përgatiten të përballen me West Hamin

Si Arteta e ka rindërtuar shkëlqyeshëm Arsenalin dhe ka rifilluar karrierën e Xhakës ndërsa përgatiten të përballen me West Hamin

29.04.2022 23:32

Arsenalit vërtet i duhen pikët dhe West Ham do ta shohë këtë si një goditje të lirë dhe shpreson që asnjë lojtar kyç të mos lëndohet.

Prandaj logjika thotë Arsenali - por sa shpesh një derbi ndjek logjikën?

Arsenal normalisht pritet të ketë kurajën që të mbajë posedimin dhe assesi të mos lejojë West Ham të zhvillojë lojën e tyre, por gjithashtu mos u habitni kur West Ham të përpiqet të mbajë topin sa më shpesh të jetë e mundur gjithashtu.

Tani për tani, do të ishte e vështirë të gjesh një trajner më mbresëlënës se David Moyes i West Ham.

Merrni një minutë për ta lënë atë të zhytet, po, ai Moyes.

Nuk ka gjasa që edhe tifozët më optimistë të West Hamit të parashikojnë këtë sukses kur klubi emëroi skocezin në dhjetorin e vitit 2019, pasi klubi po konkurron në një gjysmëfinale të Ligës së Evropës, duke u ulur gjithashtu në vendin e shtatë në tabelën e Premierligws.

A kanë heshtur kundërshtarët? Ju do të mendonit kështu.

Tani që jemi në fundin e sezonit, do të zbulojmë nëse skuadra e West Ham është mjaftë e madhe për të përballuar listën e ngarkuar të ndeshjeve.

Ndeshjet po bëhen 'të trasha' dhe këtë fundjavë, ku West Ham e pret Mikel Artetan dhe skuadrën e tij mbresëlënëse, Arsenal.

Arsenali vjen në këtë ndeshje pas fitoreve ndaj Chelseas dhe Manchester Unitedit teksa mbyllet në top-katërsh dhe synon një rikthim në Ligën e Kampionëve.

Po, çfarë sa i përket taktikave të dy skuadrave?

West Ham nuk ka frikë të mos e ketë topin

Ndërsa në ndeshjen kundër Chelseat pati një shkallë të rotacionit të skuadrës nga West Ham, ndërsa ata e përzienin ekipin e tyre me një sy në gjysmëfinalen kundër Eintracht Frankfurt, ne pamë një paraqitje shumë kompakte dhe të strukturuar mirë.

Kishte një ndryshim të sistemit bazë, normalisht do të prisnim të shihnim West Ham të luante në diçka që i afrohej një sistemi 4-2-3-1, por kundër Chelsea ishte një 3-4-3, gjëja kryesore, megjithatë, ishte se West Ham ishte i qetë për të lejuar Chelsea të kishte topin, ndërsa ata mbroheshin në një njësi kompakte.

Kjo formë nga West Hami kur ata ishin jashtë posedimit efektivisht e bëjnë të vështirë për Chelsean që të gjejë ndonjë hapësirë ​​midis linjave në të cilën ata mund të luanin topin.

Kjo bëri që Chelsea të përpiqej të luante pasime që ishin të mbuluara ose në zona ku topi mund të kontestohej nga mbrojtësit dhe mesfushorët e West Ham.

Kjo kompaktësi mbrojtëse ka qenë një tipar i lojës së West Ham, pavarësisht nëse ata janë rreshtuar në një sistem mbrojtës me tre ose katër lojtarë.

Puna e tyre kundër topit ndihmohet, natyrisht, nga fakti se ne ka të ngjarë të shohim një strukturë mesfushore të Declan Rice dhe Tomas Soucek (nëse Moyes nuk mendon shumë për të enjten) në një pivot të dyfishtë.

Të dy janë jashtëzakonisht të zhdërvjellët për sa i përket roleve të tyre me aftësinë për të marrë dhe luajtur deri në të tretat, për të bërë vrapime përpara për të mbështetur sulmin dhe për të mbajtur pozicione më të thella në mënyrë që të pengojnë kundërshtarin të luajë.

Arsenali do të përpiqet të tërheqë West Hamin

Kur Mikel Arteta mori drejtimin e parë të Arsenalit, ai ishte i bindur se skuadra e tij do të luante nga prapa.

Duke qenë se ai mori përsipër ndërtimin e skuadrës nga Unai Emery, lojtarët nuk ishin në nivelin e nevojshëm për të qenë në gjendje ta bënin këtë në mënyrë efektive.

Kjo çoi në disa momente komedie dhe tifozët e Arsenalit po bëheshin gjithnjë e më të frustruar me ekipin e tyre dhe këtë sistem shumë të qëllimshëm të lojës.

Përpara sot dhe falë disa stërvitjeve mbresëlënëse dhe rekrutimit edhe më mbresëlënës, Arsenali është një nga skuadrat e pakta në Premierligë që mund të rivalizojë Manchester Cityn kur bëhet fjalë për të luajtur nga prapa. Po, e lexuat mirë - Man City.

Kjo do të jetë një pjesë e rëndësishme e kësaj loje me West Hamin, siç e kemi diskutuar tashmë, me gjasë që të ulet në një bllok kompakt dhe të sfidojë Arsenalin për t'i thyer ato.

Duke luajtur nga prapa dhe ndoshta duke ngadalësuar pak ritmin e tyre, do të shohim Arsenalin të përpiqet të tundojë sulmuesit e West Ham që të dalin dhe t'i mbyllin ata.

Nëse lojtarët e West Ham e bëjnë këtë, atëherë do të krijohen hapësira ku Arsenali mund të luajë.

Arsenali është interesant në këtë pjesë të fushës sepse gjen shumë mënyra të ndryshme për të ndërtuar nga prapa.

Të tillë si Takehiro Tomiyasu, kur janë në gjendje dhe Granit Xhaka në veçanti, janë të rëndësishëm sepse mund të bien në vijën e mbrojtjes për të formuar një linjë me tre.

Kjo e lejon topin të lëvizë përgjatë vijës ndërsa Arsenali kërkon mundësi për të luajtur nën presionin e kundërshtarëve.

Arsenali ka një kërcënim të madh sulmi

Nëse mësimi i Arsenalit për të ndërtuar nga prapa ka qenë një arritje mbresëlënëse në stërvitje nga Arteta, është e zbehtë në krahasim me faktin që ai i ka bërë ata të rrezikshëm para portës.

Kërcënimi i tyre sulmues është rritur jashtëzakonisht shumë nga partneriteti që është krijuar në anën e djathtë të fushës nga Bukayo Saka, në krahun e djathtë dhe Martin Odegaard, si mesfushori qendror i krahut të djathtë.

Ata të dy janë lojtarë jashtëzakonisht teknikë me një brez të vërtetë krijues.

Kjo ka bërë që krijimi i shanseve të Arsenalit të jetë shumë më i mirë dhe kjo është theksuar në ringjalljen e fundit të Eddie Nketiah, dy golat e të cilit kundër Man Utd ishin çelësi për fitoren e Arsenalit në atë ndeshje.

Me Saka në gjendje të futet brenda në këmbën e tij të majtë, ai shpesh ka kënde për të luajtur me Odegaard dhe kjo çon në modele kreative pasimesh nga Arsenali.

Fakti që Arsenali luan një mesfushë treshe do të thotë se strumbullari i dyfishtë në mesfushë për West Ham do të duhet të jetë në krye të lojës së tyre për t'i parandaluar ata të depërtojnë.

Odegaard është një mesfushor kreativ dhe inteligjent dhe ai do të përfitojë nga çdo gabim në përqendrim nga dy lojtarët e mesfushës për West Ham.

Aftësia e tij për të lëvizur në hapësirë ​​për të marrë topin dhe më pas për t'u kthyer dhe sulmuar vijën mbrojtëse kundërshtare ka qenë tepër e rëndësishme për Arsenalin këtë sezon dhe ai do të duhet të shikohet nga afër nga mesfusha e “Çekanëve”.

Pra, si do të luajnë dy skuadrat londineze?

Siç thamë, West Ham do të ulet, por më pas do të jetë i guximshëm për topin kur ta marrë atë.

Arsenali do të bëjë gjithçka që mundet për të tërhequr rivalin londinez dhe më pas do të shikojë t'i çlirojë ata lojtarë sulmues sa më shpejt të jetë e mundur.

Shumë varet nga ajo palë që Moyes zgjedh - nuk do të ishte surprizë e madhe të shihje Antonio, Rice dhe një nga sulmuesit e tjerë më krijues të lënë pasdite..

Tjera nga autori:
1