Gjysmëfinale spektakolare me festë golash në 'Etihad' - Manchester City fiton përballjen e parë

Gjysmëfinale spektakolare me festë golash në 'Etihad' - Manchester City fiton përballjen e parë

26.04.2022 19:40

Mirë se vini në këtë hapësirë ku do t'ju mbajmë të informuar rreth ndeshjes së parë të gjysmëfinales në Ligën e Kampionëve mes Manchester Cityt dhe Real Madridit.

Tjera nga autori:

Pep Guardiola: Ndeshja do të mund të përfundonte 8:0 për ne në Jupiter dhe Mars, por jo përballë Real Madridit

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:49

3 muaj më parë

23:49

 

Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, është deklaruar në përfundim të ndeshjes për shtypin e pranishëm në stadiumin 'Etihad'. Ai u shfaq shumë i lumtur me paraqitjen e të besuarve të tij. 

"Kur një trajner sheh skuadrën e tij duke luajtur në këtë mënyrë, rezultati është gjëja më së paku i rëndësishëm, edhe pse është një gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve. 

"Do të ishte më mirë për neve sikur ndeshja të përfundonte 8:0. Në Jupiter dhe Mars do të ishte e mundur, por jo edhe ndaj Real Madridit", përfundoi trajneri katolanas. 

Carlo Ancelotti: Ishte një ndeshje e bukur - nuk ka asnjë lojtar më cilësor në qarkullim sesa Benzema

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:42

3 muaj më parë

23:42

Carlo Ancelotti është intervistuar nga mediumi italian Canale 5 në përfundim të ndeshjes. Ai komentoi rrjedhën e ndeshjes së sotme, si dhe paraqitjen e radhës mahnitëse nga ylli i skuadrës së tij, 

"Mund të shkonte edhe më keq. Varet nga çfarë pikëvështrimi i shohim gjërat. Ishte një ndeshje e bukur. Të gjithë tifozët e futbollit kanë parë një spektakël tërheqës, me shumë gola, me shumë cilësi, por edhe me shumë gabime. Nëse sheh gotën gjysmë të zbrazur, atëherë e kemi nisur ndeshjen shumë keq. Pastaj kemi pasur zgjuarsinë dhe karakterin e duhur që të qendronim në ndeshje të fokusuar, duke reguar dhe shënuar tre gola, të cilat e lënë kualifikimin për në finale akoma shumë të hapur. Stadiumi ynë do të na ndihmojë në këtë aspekt", nënvizoi trajneri italian.

Në vazhdim ai komentoi edhe paraqitjen e Karim Benzema, i cili po regjistron rekord pas rekordesh me fanellën e Real Madrid.

"Nuk e di nëse do ta fitojë apo jo Topin e Artë. Sigurisht që është lojtari më i mirë që mund të shihni në qarkullim për momentin. Nuk ka ndonjë tjetër që mund ta rivalizojë me cilësi dhe efikasitet", u shpreh Carlo Ancelotti.

<b>Bernardo Silva: </b> Penalltia erdhi nga askund

Bernardo Silva: Penalltia erdhi nga askund

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:41

3 muaj më parë

23:41

Mesfushori i Manchester Cityt, Bernardo Silva ka reaguar pas fitores 4-3 të skuadrës së tij kundër Real Madridit.

"Sinqerisht mendoj se në 20 minutat e parë ne ishim shumë të mirë. Mënyra si bëmë presing, mënyra si kontrolluam ndeshjen dhe krijuam raste. Përgjatë 90 minutave u duk se kemi mundur të fitonim me një rezultat më të mirë. Fatkeqësisht, ne nuk arritëm të shfrytëzojmë diferencën me dy gola që e patëm tre herë. Është Liga e Kampionëve, luajtëm kundër një prej skuadrave më të mira në botë. Prapë është rezultat i mirë". 

Phil Foden: Bëmë një paraqitje të madhe - duhej t'i mbyllnim më herët llogaritë e ndeshjes

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:33

3 muaj më parë

23:33

 

Phil Foden ishte autor i golit të tretë të sfidës, që çoi rezultatin në 3:1. Ai ndër të tjera dhuroi edhe asistin për golin e Jesus 11'. Në përfundim të ndeshjes ai u prononcua për shtypin e pranishëm në 'Etihad'. 

"Besoj që tifozët janë kënaqur. Kemi bërë një ndeshje të madhe ndaj një skuadreje që ka fituar Ligën e Kampionëve shumë herë. Duhet të përgatitemi më shumë për ndeshjen e kthimit.

"Kjo e sotmja ishte një ndeshje tejet e përsosur. E filluam shumë mirë në 20 minutat e parë dhe kemi pasur mundësinë që t'i mbyllnim llogaritë e ndeshjes duke shënuar më shumë gola. Duhet t'i shfrytëzosh rastet e shënimit kur t'u jepen në ndeshje të tilla", përfundoi ylli i ri anglez, Foden. 

<b>Benzema</b> shkroi historinë sonte me atë që bëri kundër Man Cityt

Benzema shkroi historinë sonte me atë që bëri kundër Man Cityt

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:26

3 muaj më parë

23:26

I pa krahasueshëm, i pa zëvendësueshëm, i pa kapshëm, i pa arritshëm...

Sinqerisht, na kanë mbaruar fjalët të përshkruajmë Karim Benzeman dhe atë që po bën në fushën e lojës.

Njeriu të jep përshtypjen se i vetëm mund ta fitojë një ndeshje futbolli. Paraqitja brilante nga ai nuk mungoi as sonte, derisa shënoi plot dy herë në humbjen 4-3 të Real Madridit nga Manchester City.

Dhe, pas hat-trickut kundër Chelseat dhe dy-golëshit të sontëm, sulmuesi francez bëhet lojtari i parë në histori të Ligës së Kampionëve që shënon pesë gola si mysafir në fazat e eleminimit direkt kundër një klubi që vjen nga i njëjti vend, brenda një sezoni.

Karim Benzema: Treguam që nuk dorëzohemi kurrë - në 'Bernabeu' shkojmë për fitore

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:24

3 muaj më parë

23:24

 

Ylli i klubit mbretëror, Karim Benzema, u deklarua në përfundim të ndeshjes, pasi skuadra e tij humbi me rezultat 4:3 përballë Manchester Cityt në udhëtim.

"Një humbje nuk është asnjëherë pozitive, sepse kemi ambicie dhe entuziazëm për këtë edicion të sivjem të Ligës së Kampionëve. Nuk jemi dorëzuar asnjëherë gjatë ndeshjes dhe kjo është gjë e rëndësishme. Rezultati është ky që është. Tani do të luajmë në Bernabeu, ku do të kemi nevojë për përkrahjen e tifozëve tanë. Do të mundohemi të bëjmë diçka magjike, për të fituar dhe kualifikuar tutje. 

"Ky është niveli i lartë i Ligës së Kampionëve. Hyn në një ndeshje me vetëbesim, por e gjen veten në disavantazh ndaj një skuadre të fortë si Manchester City, që të aplikon shumë presion dhe t'i shënon dy gola të shpejtë. 

"Çfarë na ka munguar? Na ka munguar paksa gjithçka. Na ka munguar paksa vetëbesimi, presioni dhe ambicia. Të gjitha këto i kemi gjetur nga minuta e 25-të e tutje, por në ndeshje të tilla duhet t'i kesh nga fillimi i ndeshjes. 

"Penaltia? Jam gjithmonë i mendimit që nëse nuk e ekzekuton një penalti, nuk do ta humbisësh asnjëherë. Të nevojitet vetëbesim, gjakftohtësi dhe unë kam vetëbesim në vetvete. Provova 'panenkan' dhe gjithçka shkoi mirë", deklaroi ylli francez Benzema.

<b>Reagimi </b> i Guardiolas kur Vinicius 'fëlliqë' mbrojtësin e Cityt, para se të shënojë

Reagimi i Guardiolas kur Vinicius 'fëlliqë' mbrojtësin e Cityt, para se të shënojë

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

23:16

3 muaj më parë

23:16

Ishte një ndeshje vërtetë e jashtëzakonshme ajo mes Manchester Cityt dhe Real Madridit, e vlefshme për gjysmëfinalen e dytë të Ligës së Kampionëve.

Takimi i takoi 4-3 Cityt, por të gjithë e dimë se kjo fitore nuk do të thotë asgjë kur e dimë se ndeshja e kthimit luhet në 'Bernabeu'.

Vinicius Jr ishte ai që shënoi golin e dytë të Real Madridit, ndërsa Karim Benzema dy të tjerët, me brazilianin që realizoi pas një vrapimi brilant.

Pasi evitoi me një lëvizje dinake një mbrojtës të Cityt, ai vazhdoi tutje për të shënuar. Pep Guardiola e dinte se nuk i ka punët mirë qysh në fillim të vrapimit.

Shikoni reagimin e tij. 

Përfundon spektakli në 'Etihad' - Manchester City fiton minimalisht përballë Real Madridit

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:54

3 muaj më parë

22:54

 

Ka përfunduar njëra prej gjysmëfinaleve më të mira në histori të Ligës së Kampionëve!

Manchester City ka fituar me rezultat të ngushtë prej 4:3 përballë Real Madridit (De Bruyne 2', Gabriel Jesus 11', Phil Foden 53', Bernardo Silva 74'; Karim Benzema 33' 82', Vinicius JR 55').

Ekipi i Pep Guardiola kaloi shumè shpejt nè epèrsi me De Bruyne 2' dhe pastaj pas nèntè minutash e dyfishoi epèrsinè me Jesus 11'. 

Pastaj Manchester City kishte një mori rastesh shënimi në pjesë të parë, por nuk arriten të jenë pragmatikë para portës. Para portës dështoi veçanërisht Mahrez.  

Karim Benzema u përkujdes që ta ndëshkojë Manchester Cityn, duke shënuar një gol të bukur nga hiçi në minutën e 33-të të takimit.

Manchester City pati edhe disa aksione në minutat e mbetura, por që nuk arrinte t'i finalizonte.

Pjesa e parë u përmbyll me rezultatin 2:1 në të mirë të skuadrës kampione në fuqi të Premierligës angleze.

Pjesa e dytë filloi me një tryesni të madhe të ekipit vendas. Mahrez sërish dështoi para portës kur u gjend në afërsi të saj, duke goditur shtyllën. Nga i njëjti aksion topi iu kthye Fodenit, por as ky i fundit nuk arriti ta fusë topin në rrjetë, meqë goditjen e tij nga vija e portës e devijoi Carvajal.

Sidoqoftë, Manchester City e gjeti golin pak minuta më vonë, gjegjësisht në minutën e 53-të të ndeshjes me Phil Foden, i cili shënoi me kokë. 

Gjithsesi, nuk vonoi shumë deliri për ekipin nikoqir, pasi Vinicius JR me një solo-aksion impresionues, me 60 metra sprint, shkoi në brendi të zonës dhe mposhti Edersonin për ta rikthyer skuadrën e tij në lojë, me rezultatin që shënonte 3:2.

Manchester City vazhdoi të insistonte në sulmet e saj, por nuk arrinte të vertikalizonte me rrezikshmërinë që dëshironte. U dashtë të vinte një moment, ku Zinchenko kërkoi një gjuajtje të lirë në afërsi të zonës, por gjyqtari i ndeshjes nuk e akordoi, duke vendosur që të japë përparësi. Topi shkoi te Bernardo Silva 74', i cili pa u menduar gjatë, i gjendur brenda zonës, koordinoi një goditje të majtë të furishme, duke lërë të shtangur portierin belg Courtois.


Në fund, për ta bërë këtë gjysmëfinale të pafund sa i përket dramaticitetit, u përkujdes mbrojtësi Laporte, i cili në mënyrë të pafalshme preku topin me dorë brenda 16 metërshit të tij. Gjyqtari nuk kishte asnjë mëdyshje dhe akordoi menjëherë penalti. 

Nga pika e bardhë shënoi ylli francez, Karim Benzema, me një gjest teknik të shkëlqyer, duke shënuar me 'panenka' në minutën e 82-të të lojës.

Në minutat e mbetur Manchester City u mundua të sulmojë, por pa sukses. 

Ndeshja e parë gjysmëfinale ndërmjet të dy ekipeve përfundoi me rezultat 4:3 në të mirë të skuadrës angleze.

Në vazhdim ju lëmë me pamjet nga përmbledhja e ndeshjes së sontme!

Tre minuta shtesë

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:51

3 muaj më parë

22:51

90' Gjyqtari i ndeshjes ka akorduar tre minuta shtesë.

Benzema me 'panenka' ngushton sërish rezultatin

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:43

3 muaj më parë

22:43

82' GOOOL!

Karim Benzema ka shënuar gol nga pika e bardhë në mënyrën më të përkryer të mundshme. Ylli francez shënoi me 'panenka', duke treguar një gjakftohtësi të pashoq. 

Tashmë rezultati shënon Manchester City 4:3 Real Madrid. 

Penalti për Real Madridin

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:40

3 muaj më parë

22:40

80' Gjyqtari i ndeshjes ka akorduar penalti në favor të madrilenëve pas një kontakati me dorë nga Laporte.

Bernardo Silva "masakron" portën e madrilenëve

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:35

3 muaj më parë

22:35

74' GOOOL!

Bernardo Silva ka shënuar një gol fantastik, duke çuar shifrat e rezultatit në 4:2. 

Kur të gjithë mendonin që gjyqtari i ndeshjes do ta fishkëllonte një gjuajtje të lirë në favor të Manchester Cityt pas ndërhyrjes që iu bë Zinchenkos, ai në fund vendosi që të japë përparësi, pasi topi shkoi në pronësi të yllit portugez Bernardo Silva. 

Ky i fundit me një të majtë të furishme la të shtangur portierin Courtois.

Rezultati i tanishëm shënon Manchester City 4:3 Real Madrid.

 

Laporte i afrohet golit

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:28

3 muaj më parë

22:28

68' Qendërmbrojtësi Laporte filloi vetë aksionin dhe vetë e përfundoi. Goditja e mbrojtësit të krahut të majtë ukrainas, Zinchenko, përfundoi në këmbët e Laporte që gjendej në brendi të zonës, por nuk ia doli ta devijoi topin brenda kornizës së portës.

Vinicus spektakolar - shënon golin e radhës për Real Madridin

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:18

3 muaj më parë

22:18

55' GOOOL!

Vinicius JR ka shënuar një gol magjeps. Ai vrapoi me topin në pronësi për 60 metra, duke mos mundur ta ndalë asnjë lojtar i Manchester Cityt. Pastaj iu afrua zonës dhe mposhti Edersonin, për të rrumbullaksuar kështu një solo-aksion mahnitës..

Tani rezultati shënon Manchester City 3:2 Real Madrid.

Foden shënon për 3:1

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:15

3 muaj më parë

22:15

53' GOOOL!

Phil Foden ka shënuar golin e radhës për Manchester Cityn. Ai kësaj radhe nuk e ka shpërdoruar një rast që iu dha, duke shënuar me gol për 3:1. 

 

Mahrez godet shtyllën

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:09

3 muaj më parë

22:09

47' Algjeriani Mahrez nuk ka arritur ta mposhtë Courtois, pasi shkoi ballëpërballë me portën e madrilenëve. Për fatin e tij të keq topi shkoi në shtyllën e majtë. Më pastaj iu kthye Fodenit, por ky i fundit goditi instiktivisht me të parën. Goditjen e tij e largoi Carvajal nga vija e portës. 

Rezultati mbetet akoma Manchester City 2:1 Real Madrid.

Nis pjesa e dytë në 'Etihad'

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

22:04

3 muaj më parë

22:04

46' Ka nisur pjesa e dytë në 'Etihad'!

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 2:1 në të mirë të vendasve të Manchester Cityt. 

Karim Benzema shënon një tjetër rekord të rëndësishëm

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

21:51

3 muaj më parë

21:51

Ylli francez, Karim Benzema, po vazhdon të shkëlqejë gjatë këtij edicioni. Pas golit të sotëm, ai është futur në mesin e lojtarëve francezë të paktë që kanë arritur të shënojnë më shumë 40 gola në të gjitha kompeticionet në pesë kampionatet më të mëdha evropiane.

Stephane Guivarc'h 1996/'97;
Kyliban Mbappe 2020/'21;
Karim Benzema 2021/'22

Përfundon pjesa e parë - ndeshje e hapur me gola

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

21:48

3 muaj më parë

21:48

Ka përfunduar pjesa e parë në 'Etihad'!

Për momentin Manchester City po udhëheq me rezultat 2:1. Për vendasit golat i shënuan De Bruyne 2' dhe Jesus 11', ndërkaq për Real Madridin ylli i saj, Karim Benzema 33'.

<b>Mahrez </b> ia shkatërron nervat Guardiolas: Po ta kishte afër do të ishte rrezik serioz

Mahrez ia shkatërron nervat Guardiolas: Po ta kishte afër do të ishte rrezik serioz

Gazeta Nacionale

3 muaj më parë

21:46

3 muaj më parë

21:46

Ndeshja mes Manchester Cityt dhe Real Madridit po na dhuron lloj-lloj momente.

I pamë dy gola të Manchester Cityt brenda 11 minutave, huqje e gabime në mbrojtje, dhe një gol nga Karim Benzema. 

Oh... dhe një huqje koke nga Pepi i Guardiolajve, i cili po të kishte ndonjë qime në flokë, sigurisht nuk do të hezitonte ta nxirrte pas asaj që bëri Riyad Mahrezi.

Algjeriani me vizë pune angleze pati një rast të artë për gol, apo për të asistuar më mirë të themi, derisa rezultati ishte 2-0 për "Qytetarët", por vendosi të provonte të merrte gjithë lavdinë mbi vete, duke e katandisur keq në fund.

Edhe sikur t'i performohej ndonjë eksorcizëm, Guardiola nuk do të eskalonte më shumë me lëvizje trupore. 

1
1